One must always be careful of books, and what is inside them, for words have the power to change us.

26. december 2013 at 20:04 | Nell |  books
Už jsem to sice dávala na stránku, nic mi ale nebrání, abych se o tom zmínila i tady. S Jass (a potom i Foster) se nám podařilo zrealizovat nový geniálníprojekt, ve kterém jde o čtení knížek. (Co taky od nás jiného očekávat.) Už je to snad týden, a přihlásila se nám jenom Bianca. Mně je to docela líto, protože jak vás znám, je vás spousta, co čtete. Začíná to prvního ledna, takže prosím, nebuďte líní a pojďte to aspoň vyzkoušet, za to to stojí. Uvidíme, jak to půjde. Třeba se staneme nejznámějším knižním projektem v Česku a na Slovensku, ale to by se muselo pár lidí zapojit. Jde tam jenom o čtení knížek. Co je na tom špatného? Takže prosím, všichni povinně otevřete odkaz http://bookeaters.blog.cz/1312/about-the-project, a všechno si o tom přečtěte a pak už budete vědět, co dělat. Děkuju a ocením, když se aspoň pár lidí zapojí. Vlastně všechny to oceníme. :)

A ještě jedna otravná záležitost, třetí díl povídky, kdo si chcete přečíst. http://www.wattpad.com/32814338-alone-with-people-three

A teď už konečně ke knížce/knížkám, které chci dneska tak trošičku rozebrat.Anglicky jsem vlastně začala číst jenom proto, že jsem neměla na výběr. Nebudu donekonečna čekat, než se přeloží všechny knížky, které si chci přečíst. Bylo to hlavně kvůli Allegiant, což ale bylo takové... Nepromyšlené, prostě jsem se v minutě rozhodla a začala jsem číst. Pak to bylo kvůli knížkám od Johna Greena, TFiOS česky mě totiž nadchlo a já jsem si musela přečíst i další. No, to už se taky tak trochu uskutečnilo, aspoň z poloviny. A poslední, a asi nejzávažnější důvod, byla série knížek od Cassandry Clare. Protože The Mortal Instruments, sérii, která je tak z části přeložená do češtiny, už jsem četla, musela jsem si přečíst i tu druhou, The Infernal Devices. Protože TMI mě naprosto dostalo. A ze všech obrázků, přirovnání a různých příspěvků jsem věděla, že TID mě nadchne taky.

Když jsem začala číst Clockwork Angel, což je první díl, docela jsem se lekla. Styl, jakým Cassandra píše, mě vyděsil. Byla jsem zvyklá na takový ten jednodušší styl Johna Greena. Ne nějaké dlouhé popisy, všechno obyčejné, nemusela jsem si toho ani moc představovat. Ale když jsem uviděla styl Cassie, začala jsem se bát, že to nezvládnu. Plánovala jsem si tu sérii na Vánoce, a to jsem to začala číst na začátku prosince. Ale chtěla jsem si to přečíst, strašně moc. Nechtěla jsem - a kvůli sobě jsem vlastně ani nemohla - to vzdát. A tak jsem to nevzdala. A zvládla jsem to. Začetla jsem se do stylu Cassandry a hned mi to přišlo normální, po takových padesáti stránkách. Nebo ne normální, spíš známé. Protože i když jsem TMI četla v českém překladu, ten nádech tam zůstal. To, jak je to úžasně napsané, andělsky napsané. To, jak chcete vědět víc a víc, jak nemůžute přestat. Ale jinak, než v Divergenci, kde jsou ty kapitoly tak naskládané. Spíš tak, že musíte dál a dál, protože všechno je tak nádherné a vy si opravdu užíváte čtení.

Musím říct taky něco k postavám, protože v téhle knížce si mě opravdu všichni získali.
Těžko se to soudí, ale přece, hlavní hrdinkou je Tessa Gray. Možná je to tím, že tu knížku čtu a nějakou dobu žiji s ní, možná je to jenom zálibou v knížkách, možná je to jenom tím, že třeba chci, aby to tak bylo... Každopádně, udivuje mě, jak moc jsem podobná Tesse. Teda, bude to asi v těch knížkách. Ale její vztah ke knížkám se mi hrozně moc líbí, dokonce víc než můj, a to je co říct. Netušila jsem, co s ní bude, netušila jsem, kdo ve skutečnosti je, nějakou dobu jsem ani nedokázala předvídat, co udělá. Ale... Mám pocit, že Tessa se tak nějak stala mou nejoblíbenější holčičí postavou. Myslím, že je to tím, že na jednu stranu je obyčejná, ale na druhou ne. Chvíli je a chvíli není. A to se mi prostě líbí.
Pak je tam Will. Will Herondale, teď už nejspíš světově známý. A to víte, že je předek Jace, že jo? Zkuste si představit někoho, kdo má černé vlasy a modré oči, kdo je podobný jako Jace, ale ne úplně přesně on. Zkuste si představit někoho, kdo není tak moc sarkastický, ale zároveň je úplně stejně. Nedokážu ho popsat. Prostě... Když se řekne Will Herondale, hned vím, o kom se mluví. Protože on si mě získal, Svým vtipem, ale i tím, jak se k ostatním choval, když zjistil, že není prokletý. Tím, jak Tessu oslovoval Tess. Tím, jak se choval k Jemovi. Tím, jak chtěl chránit svou sestru. A hlavně tím, jak jel Tessu zachránit a jak to dělal tak z poloviny kvůli Jemovi. V jedné chvíli mi bylo Willa líto, ale nakonec to dopadlo tak nějak, jak jsem doufala. Will taky miluje knížky. A v tomhle mi je ještě podobnější - on je cituje, dlouhé dialogy a popisy, všechno umí nazpaměť a cituje to.
Jem. Tohle je postava, které mi bylo od začátku líto. Pomalu, ale zaručeně umírá. Komu by ho líto nebylo? Jenže on byl tak strašně hodný, na všechny. Zajímalo by mě, jestli někdo takový doopravdy existuje, anebo jestli je to prostě jenom Cassandřin výmysl někoho nadpřirozeně úžasného. Víte, že název mého blogu pochází z názvu dvou válečníků, kteří jsou spolu propojení. Jeden pro druhého znamenají víc než bratři. Teď to pro mě má ještě hlubší význam než dřív, protože vztah parabatai Willa a Jema je... Neskutečný. I take your hand, brother, so you can go in peace.
Ostatní postavy byly úžasné, například vynálezce Henry nebo vedoucí Institutu Charlotte. Všechny postavy byly strašně promyšlené, to se mi líbilo. A nebo se mně to jenom zdálo, protože o téhle knížce nedokážu říct nic špatného?

Kdyby vás zajímal děj, radši se nezajímejte. Dejte na mě: Lovci stínů prostě nemají šanci omrzet, Magnus je boží, snad ještě víc než v TMI, je to až do konce napínavé, i když možná chvilkami trochu zdlouhavé, a je to dokonalé. Nechci vám toho moc prozradit, snad jenom to, že ta knížka je, co se týče děje, výborná.

Nechci to dělat, ale nedokážu tomu odolat. Musím to prostě srovnat s TMI. No. TID se mi líbilo víc. Nevím, čím to je; snad lepší postavy, lepší doba, a to, že je to ukončené. Ale třeba v TMI se mi víc líbil děj, bylo to takové napínavější. Já to nechci porovnávat, ale TID u mě vede. A když bych se měla rozhodnout mezi jednotlivými díly, to nedokážu. Protože Clockwork Angel je uvedení, které se mně vždycky strašně líbí, Clockwork Prince díl, ve kterém je všechno plně rozjeté, ale stane se tam věc, kvůli které přestanu mít na nějakou dobu ráda Jema, a Clockwork Princess... Nevím, jestli o tom mám mluvit. Je to konec, všechno se vyřeší, dopadne to, jak to dopadne, je to úžasný díl, ale... Skončí to. A to mi prostě vadí.

Co se mi na tom jako jedna z mnoha věcí líbí, je, že každý má jisté, že s někým bude. Od začátku jsem shippovala strašnou spoustu lidí, a ono to dopadlo. Nevím, jestli je to dobře, anebo špatně, že je v knížce dané, kdo s kým bude, kdo s kým bude mít děti a tak. Já jsem za to ráda, protože vlastně všichni, co žijí, skončí šťastně. Nenutí mě to dál přemýšlet, co se stalo s tím a s tím.

Já osobně jsem shippovala Willa a Tessu. Protože jsem tak trochu věděla, co bude s Jemem. Poslední kapitola byla úžasná, všechno bylo takové hezké, bezstarostné. Těšila jsem se na epilog, který bude ještě lepší, říkala jsem si. Ale ne. Epilog mi to celé podělal. Tohle není spoiler, když řeknu, že Will v určitém věku umře. Je smrtelný, však jednou to přijít muselo a mně to bylo jasné. Ale... Když se to pak stalo, nečekala jsem to. Tessa je nesmrtelná, a proto to pro ni muselo být strašné (asi tak jako pro mě). A pak se tam objevil Jem... Říkám vám, jestli shippujete Wessu, nečtěte epilog. Jestli shippujete Jessu, počkejte si na epilog. Jestli vám je to jedno, tak to čtěte, ale epilog celý je takový smutný, krutý, ale pravdivý. Popisuje život nesmrtelného. Odchody přátel, dětí, známých... Je to hrozné. Ale patří to tam, nedá se to nepřečíst, protože to, co se stane v epilogu, je docela důležité.

Po knížkách, které jsem od Cassandry četla, jsem si na ni udělal názor, což je asi jasné. A stejně jako John Green, i Cassandra Clare je moje nejoblíbenější spisovatelka. To, co ona dokáže udělat z obyčejného fantasy příběhu, ve kterém používá spoustu známých prvků, které se zdají být obyčejné, to je něco nádherného, co se nedá jen tak zopakovat. Dokáže to jenom ona, když napíše dvě podobné, ale přesto úžasné série.

Kdybych měla celkově říct, jak se mně to líbilo... Nekonečně. A některá nekonečně jsou větší než jiná. Ale já nechci citovat TFiOS, já chci citovat TID. Takže, The Infernal Devices, I am catastrophically in love with you. Je zvláštní, co pro nás některé knížky můžou znamenat. A tahle je pro mě jedna z těch, které pro mě znamenají nejvíce. Konec jsem strašně probrečela, vlastně jsem netušila, že bych tohohle byla schopná. Ale bylo to, jako by odcházel starý známý, někdo, s kým už se nemám v životě nikdy vidět, ale chci. Dobře, ono to tak vlastně bylo, Will.

Až se mě jednou někdo zeptá, jaká je moje nejoblíbenější knižní série, řeknu že The Infernal Devices.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Claire Drayen. Claire Drayen. | Web | 26. december 2013 at 23:52 | React

Přečetla jsem si, o čem váš projekt je a musím vážně uznat, že je to geniální. Jako vážně fakticky upřímně. Zprvu jsem taky myslela, že se nezapojím, protože když už jde o soutěž, mám nutkání se dobře umístit. Jenže jak sama víš, mám tak tak času a náladu na blog, takže jak bych potom mohla ty knížky přelouskat za pár dní, abych získala co nejvíc bodů, jenže mimoto nedělala skoro nic. Ovšem bylo by mi vážně ohromně líto, kdyby ten projekt padl kvůli nízkému počtu přihlášek, takže jdu do toho. Čistě kvůli vám třem.

Hned jak jsem viděla obrázky těch třech knížek, zaradovala jsem se. Samozřejmě jsem s jejich existencí obeznámena především díky TMI, ale něco vím i od spolužačky. Chystám se celou sérii přečíst, nevím kdy, ale opravdu se na to chystám. Takže uvidět recenzi na tyhle knížky od tebe... prostě super, hned jsem dala do čtení.
Cass je vážně skvělá, prostě nechápu, jak to dělá. Ustavičně žasnu nad veškerými těmi Jaceovými poznámkami, které bych nevymyslela ani za milion let. Stejně tak je tu ta věc, jak dokáže všechno dokonale popsat a vylíčit, jak stvořit úžasně živé charaktery a jak zmiňuješ i ty, vtáhnout čtenáře, aby už nepřestali číst, dokud celou sérii nepřečtou. Tohle mě osobně úplně stačí, abych se na knížky vrhla.
To co píšeš o epilogu... Já nevím, připomnělo mi to epilog posledního dílu HG. Vlastně ani nevím, jestli jsem ti to psala, ale dočetla jsem trojku. Muselo to být chvíli po Catching Fire v kinech.  Ten epilog mi přijde hrozně depresivní. Jakoby ve Dvanáctce bylo hrozně prázdno, jako by nezbyl nikdo krom Katniss, Peety a Haymitche, jelikož všichni ostatní jsou buď pryč nebo mrtvý. No a epilog TID mi dle tvého popisu přijde ještě mnohem horší, takže se ho vážně bojím.

Skvělá recenze, prostě dovedeš lidi donutit, aby si knihu přečetli, to je tvůj obrovský dar.
A ten text na konci... ohromně pravdivý. Vlastně je to až děsivé, jak moc pravdivý je.

2 Claire Drayen. Claire Drayen. | Web | 27. december 2013 at 0:01 | React

Protože nemám na wattpadu účet, musím ti ty komentáře k tvojí povídce prostě psát sem, snad ti to nevadí.
První odstavec. Nemůžu víc než přikyvovat, čistá pravda a nic než pravda :D
Amy sama o sobě mě zatím nijak zvlášť nezaujala, co mě ale zaujalo je poslední odstavec, který se věnuje jejímu popisu. A právě kvůli němu chci vědět, co je zač, takže doufám, že následující kapitolu už máš alespoň rozepsanou :D

3 Licorne From La-Vervain Licorne From La-Vervain | Email | Web | 27. december 2013 at 12:28 | React

Nie je lepšej série. Toto je jednoducho čarovná kniha. Milujem  Cassandrin štýl písania. <3 Je pravda, že kniha je tak napísaná komplikovane, ale za to si to človek aspoň môže dokonale predstaviť. Čítala som aj FiOS od Johna a máš pravdu on to takto nerozpisoval, ale tieto tri knihy boli skvelé a strašne sa mi páčil koniec, pretože som si želala aby Tessa skončila s Willom aj keď po epilogu som bola trošku sklamaná. TMI ešte len mám v pláne čítať, takže som dosť zvedavá aké to bude. Z TID som mala najradšej Willov humor a ešte Magnusa :D Máš pravdu v tom, že tie postavy sú tam naozaj premyslené páčila sa mi tretia knihe ako popisovala Willovu cestu do Wales-u. Prišlo mi to nekonečné, ale všetko to napísala, tak že človek si to ešte dlho zapamätá. Najviac som sa pobavila keď Magnus prišiel zachrániť Tessu a Willa a pristihol ich v posteli :DD

4 Bianca Bianca | Web | 28. december 2013 at 10:19 | React

Ako iste vďaka goodreads vieš, prvú knihu tejto série som začala čítať iba nedávno a musím povedať že ma baví snáď milionkrát viac ako TMI. Ako si povedala aj ty, možno je to tým prostredím alebo postavami (teda asi to tým naozaj je, nemám rada Jaca ani Clary, som strašná ja viem :D).

K tomu záveru, ver mi že keď sa raz prečítaš cez všetky diely Game of Thrones (aj tie čo budú vydané až v roku 2017/19 či kedy to xD) zistíš čo je tvoja pravá láska :D....fajn, nepodarený vtip. Teba si neviem predstaviť že by si mala radšej niečo iné ako to čo stvorila Cassandra Clare, lebo ja keď si spomeniem na ňu a jej knihy tak automaticky už mám v hlave že Nell, najväčší fanúšik :D

Zaujímavé bolo že aj ja som si Tessu obľúbila :D Väčšinou totiž som skôr na tie okolné postavy naviazaná ale musím povedať že Tessa je momentálne asi moja druhá najobľúbenejšia ženská postava (hneď po Katniss a všetkých ostatných ženských postavách z THG :D to je také prvé miesto pre neskutočne veľa postáv :D). To aký je ten jej vzťah ku knížkam je neuveriteľné a neskutočne si ma tým získala : ) A naozaj mi pripomína teba :D
Ach a potom Will, no ja som si ho proste hneď zamilovala :D To je taký sexy dokonalý človek ale neviem prečo, v mojej hlave si ho predstavujem ako dospelého muža ktorý má okolo 30 rokov, a rovnako tak aj Tessu (fajn tá má možno 25 v mojej hlave). Neviem čím to je ale všetci mi pripadajú taký....starší a vyspelejší.

Tak to som sa zase raz rozkecala a už ani neviem čo všetko som sem popísala. Posledné čo asi spomeniem je že musím začať čítať ten tvoj príbeh :D Proste musím. Mám toľko voľného času a neviem sa k tomu dokopať.

5 TeSs / safe-sound TeSs / safe-sound | Web | 28. december 2013 at 19:50 | React

Máte úplně senzační projekt celý jsem si to 2x pročetla a moc ráda bych se zapjila ale bohužel nejsem takový čtenář abych přečetla knihu během pár dní. Čtu ráda a ráda bych se zapojila, ale bohužel měla bych málo bodů a takového člena nepotřebujete...

Mě by nikdy nenapadlo číst knížku v angličtině. To bych četla několik měsíců. Já než bych to přelouskala to by mi trvalo. Ale podle toho co tu píšeš muselo to být skvělé, že i já bych si to snad v tý angličtině přečetla. Snad to někdy přeloží a mě se to dostane do rukou přeložený abych to nemusela číst tak dlouho ;)

6 Julls ~ woolie.blog.cz Julls ~ woolie.blog.cz | Email | Web | 29. december 2013 at 19:41 | React

Jéé, ďalšie knihy do môjho zoznamu, ktoré si chcem prečítať - nejak rýchlo sa zväčšuje. Ani pomaly neviem, po ktorej z nich mám siahnuť skôr /aj keď viem, že najbližšie z tade budem čítať TFiOS, konečne :3, už som rozhodnutá, že ten príbeh budem milovať, tak snáď ma nesklame/ a stále tam pribúdajú ďalšie a ďalšie tituly. Nedá sa o mne povedať, že by som tým nebola nadšená. :D Len sa obávam, že ich všetky nezoženiem a potom ma to bude mrzieť...Čo je celkom irónia, lebo bývam neďaleko najväčšej knižnice na SR /Matice Slovenskej/, ale bohužiaľ, nie všetky sa stade dajú požičať..

TID ma naozaj zaujala a budem strašne rada, ak sa ku tejto sérií dostanem. Podľa tvojej recenzie som pevne rozhodnutá, že ma to bude baviť, lebo keď to píšu aj ostatní... Každopádne, ďakujem za to, že som vďaka tebe mohla spoznať ďalšie knihy. :)

Čo sa týka bookeaters, Bianca nie je jediná, to iba ja som blbá. -_- :D Totižto som si nevšimla ten bookeaterský email, ale poslala som to na Jassin súkromný, ale prihláška vraj došla, takže sa teším, keď to spustíte. Už aj dopredu viem, ktorú knihu by som chcela zaslať ako prvú /áno, hrozné to je so mnou :DD/.

Ešte jedna vec ku tomuto /nekonečnému/ komentáru /ktorý ťa už fakt musí otravovať :D/... Od nového roku by som si aj ja chcela robiť zoznam prečítaných kníh podobne ako ty, tak dúfam, že ti to nebude vadiť /ak áno, daj vedieť ;)/. Chcela by som to však spracovať trochu inak, zas aby to nebolo úplne rovnaké, tak hádam ma niečo napadne. Iba som chcela, aby si to vedela. ;)

7 Hani | bevintage.blog.cz Hani | bevintage.blog.cz | Web | 30. december 2013 at 17:15 | React

děkuju moc za přání k vánocům, taky (hoodně opožděně) přeju to samé :D :)
četla jsme si o tom projektu a je vážně hodně zajímavý a výjímečný. přemýšlím, že se zapojím, ale protože já sice čtu hodně, ale málokdy mě knížka zaujme natolik, abych ji musela přečíst za dobu, za kterou bych nějaký bod dostala.. byste mi ty body za to ještě odečítali :D každopdáně o tom popřemýšlím.
hodlám přečíst the mortal instruments, ale zatím jsem se k tomu ještě nedostala. každopádně pokud mě styl psaní autorky nadchne tak jako tebe, určitě si přečtu i the internal devices. podle tvého popisu si myslím, že se mi to bude líbit, takže bych moha přeskočit další knížky, které si plánuju přečíst.. :)
a protože nevím, jestli se sem dostanu zítra tak přeju hoodně úspěšný rok 2014. :)

8 channi. channi. | Web | 31. december 2013 at 15:53 | React

Ffuu, na mňa čakajú dve knihy po anglicky. Len si na to akosi netrúfam. A vyzeralo by to asi tak že kniha->slovník->kniha atď.

by the way, idem sa pozrieť na ten váš projekt:-)

9 Jass the Neverlander Jass the Neverlander | Web | 31. december 2013 at 19:03 | React

Neeell, nádherná recenzia. Píšeš ich tým tvojim štýlom, ktorý milujú všetci do jedného. :3
Nechcem ti k tej recenzii písať veľa, keďže o pár dní budem čítať TID ja sama a potom to môžme riešiť cez náš feelsy chat. :D
Takže ešte raz, úžasná recenzia. :3 Nech sa stane čokoľvek, budeš pre mňa top recenzent. :)

Som rada že nie som jediná, kto to cíti. :)
Hej, je. Chcela som to napísať, ale potom ma napadlo, he´s fictional. ten hnusný hlas v mojej hlave. :3
AAAAAHHH NELL TY VIEŠ ŽE ŤA MILUJEM TAK PREČO TO ROBÍŠ PREČO MI PÍŠEŠ TAKÝ KOMENTÁR?! <3
ďakujem, ďakujem, ďakujem.

awww, tak kvôli tebe to tam dám :)
ďakujem ešte raz. :) nie že by tvoje recenzie dokonalé neboli, sú, ešte lepšie ako moje. :3

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement