First Friend, First Love, Last Words.

11. december 2013 at 16:20 | Nell |  books
Looking for Alaska - John Green

Je to vtipný, a musím se přiznat, že jsem si nejdřív opravdu myslela, že je to nějaký cestopis. Pak jsem zjistila, že je to od Johna Greena, a začala jsem přemýšlet, o čem by to tak mohlo být. Nutně jsem věděla, že se tam bude něco hledat, a zdálo se mi, že to bude v oblasti Aljašky. Hah, teď mně to připadá vtipný. Pak jsem ale uviděla nápis Alaska smoked to die, Augustus to prove that he wouldn't. A uvědomila jsem si, že Aljaška bude osoba. Ale vůbec jsem netušila, že Aljaška bude Alaska. Že to bude právě ona, tahle jediná na světě, šílená, zároveň chytrá a smutná.Jako vždycky asi přeháním. Je to chvilkový pocit, který brzy vyprchá. Nepamatuju si, že by mě nějaká knížka takhle dostala. Je tak silná, tak hluboká, plná myšlenek, vlastně o každé větě se dá nějak dál přemýšlet. Ano, Allegiant skončil šíleně, TFiOS bylo tragické, ve Zlodějce knih se autor snad zbláznil. Ale tohle... Jako bych Alasku znala. Během té chvíle, co jsem tu knížku četla, jsem se s ní spřátelila. Znala jsem ji a věděla jsem, co by se jí nelíbilo. Ale neznala jsem ji dost na to, abych věděla, jak moc jí záleží na její mámě. Já nechci spoilerovat, ale to, co udělala, bylo správné. Já vím, že to je hrozné, tragické a i mě to strašně překvapilo. Dokonce jsem v trolejbuse začala brečet. A všichni se na mě poočku dívali, jestli jsem v pořádku. Ale to, co udělala, udělala kvůli něčemu. Celý svůj život si vyčítala, co se stalo s její mámou. A pak, ona už ani nebyla schopná jí dát na hřbitov kytku. Chápu to, co udělala. Obdivuju ji za tu lásku. Chápu, proč to udělala, a i když je těžké to unést, unesu to.

Chtěla bych říct něco málo o postavách. Alaska byla úžasná. V jednu chvíli s ní byla sranda, ale za chvilku byla nejvážnější člověk na planetě. Abych byla upřímná, neměla jsem ji na začátku ráda. Ale pak jsem se na ni začala dívat jinak a viděla jsem spoustu věcí, které jsem přehlídla. Že ve spoustě případů ji chápu. Nelíbilo se mi, jak se chovala. Kdybych ji znala naživo, asi bychom kamarádky nebyly. Ale takhle ano. Stala se jedním z mých knižních přátel. I přes jisté okolnosti...
Pudge byl úžasný. Myslím, že se mu trochu podobám. Chováním. Ale jen tak maličko, nijak jsem to neřešila. The Colonel byl boží, měla jsem ho strašně ráda. Vždycky, pokaždé musí být v příběhu postava, která není ta hlavní, ale která je snad skoro nejoblíbenější. Takumi... Nemusela jsem ho. Přišel mi jako podvodník. A Lara... Chvilkami se mi nelíbilo, jak se k ní Pudge choval, ale jindy mně zase přišla fajn. Byla tam spousta dalších postav, ale o všech mluvit nemusím.

I když jsem si řekla, že nebudu porovnávat knížky od Greena, protože tohle je nemožné, musím říct, že Looking for Alaska se mi líbilo nejvíc. Přestože TFiOS bylo strašně romantické, plné hlubokých myšlenek, které byly nádherné a já jsem se do nich zamilovala; přestože Paper Towns je moje knížka, která mě nejvíc oslovila, Looking for Alaska se mi líbilo nejvíc. Nevím, čím to je. Snad tím, že to, co je v TFiOS, a to, co je v Paper Towns je tam dané nějak dohromady? Nebo to, že každá věta je citát, nebo to, jak je to napsané, nebo to, že na každé knížce, která skončí špatně, se dá najít ještě něco dobrého... Nevím.

Od Johna Greena jsem teda už četla tři knížky. A myslím, že teď už můžu říct, že je to můj nejoblíbenější spisovatel. Nenávidím ho, ale zároveň ho obdivuji. Obdivuji ho za to, co dokáže se slovy. Za to, jak příběh dokáže dovést do uliček, které nikdo před tím neprobádal. Za to, že i když napíše knížku, ve které umřou ty nejúžasnější postavy, z toho dokáže vybruslit a přimět lidi, aby tu knížku měli rádi. A proč ho nenávidím? Protože je tak dokonalej. A za umírání hlavních postav. John Green je pro mě Pan Spisovatel. Nejde to říct jinak.

Na závěr si ještě jednou vyliju srdíčko. Tahle knížka mě dostala, chvílemi jsem si připadala, jako by mě někdo spoutal a já se nemohla pohnout. Zdá se, že je to obyčejná knížka, na první pohled opravdu, ale opak je pravdou. Všechno, co v ní bylo řečeno, jsem si zamilovala. Každé slovo. Každou větu. Úplně všechno. Nikdy jsem nečetla podobnou knížku a myslím, že ani nebudu mít příležitost nějakou takovou, tak silnou, dojemnou a chytrou knížku číst, protože Looking for Alaska je výjimečná knížka.

I don't know where over there is, but I hope it's somewhere, and I hope it's beautiful.

Y'all smoke to enjoy it. I smoke to die.

I know so many last words. But I will never know hers.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Rai. Rai. | Web | 11. december 2013 at 19:05 | React

Já jsem tu knížku nedávno držela v ruce a přemýšlela jsem, jestli si ji nemám koupit. Nakonec to vyhrála Rezistence. Ale podle toho, jak ji popisuješ to musí být úžasná knížka. Miluju příběhy, kdy mám pocit, že hlavního hrdinu znám.

2 Christina. Christina. | Web | 11. december 2013 at 20:41 | React

Další kniha na můj list přání :)

3 Vivien. Vivien. | Web | 12. december 2013 at 18:06 | React

Úžasně jsi ji popsala, hned mám silný nutkání si ji koupit! :) takže.. asi konečně vím co chci k Vánocům, děkuji :)

4 K. K. | Web | 12. december 2013 at 19:19 | React

Mám jí na svém wishlistu. Měla jsem v ruce českou verzi, ale nakonec jsem si řekla, že ne. Johna Greena si vychutnám v jeho jazyce, s originální obálkou. Ano.

Četla si ji v angličtině? :)

5 Lour Lour | Web | 12. december 2013 at 21:26 | React

Dobrá, chtěla jsem si ji přečíst, ale teď... teď bych prostě nejraději vlítla i v pyžamu, které mám teď na sobě, do toho knihkupectví, vzala bych tuhle knížku a hned začala číst! :D Áááh.. strašně jsi mě navnadila na tu knížku, jak ji popisuješ a to všechno. Váhala jsem, zda si ji koupit, protože jsem se bála, že by mě zklamala po TFiOS, ale teď už vím, že to tak nebude. Takže jak budu mít peníze, zajdu si ji hned koupit. :)
A taky bych se chtěla zeptat, jestli jsi knihu četla v aj.. ;)

6 Jass the Neverlander Jass the Neverlander | Web | 13. december 2013 at 18:05 | React

<3
Ja neviem ako to robíš, Nell, že tvoje recenzie sú také úžasné. Idem tú svoju vymazať a zahrabem sa pod zem. -.-
Neskutočné, nádherné, úžasné, tvoje. <3
Mne sa tiež Takumi až tak nepáčil celkovo, ale to jeho NO ONE CAN CATCH THE
MOTHERFUCKING FOX! to je mojeeee. <3
Čiže ešte raz klobúk dole dievča. :D

7 Denisa Vargová (16 let) Denisa Vargová (16 let) | Web | 13. december 2013 at 19:41 | React

nikdy jsem o tom spisovateli neslyšela, ale ten název knihy mi něco říká. naprosto mě pohltilo to, jak tě to pohltilo (zní to blbě, ale smysl to dává :D )!! asi si to budu muset přečíst, protože mě tendle článek totálně dostal :) ohledně té Alasky jsem si taky myslela, že je to Aljaška takže v pohodě :) asi si ji budu přát :3 vypadá to skvěle :) nějaký stručný obsah o čem to je? co se stalo s její mámou?

8 Claire Drayen. Claire Drayen. | Web | 17. december 2013 at 17:07 | React

Stejně jako u Jass jsem ohromně ráda za tvojí recenzi na tuhle knížku, protože ji budu mít k Vánocům. Takže jdu na to.
Přesně, taky jsem si myslela, že se to bude odehrávat v oblasti někde blízko Aljašky, a jelikož jsem si nechtěla přečíst, o čem to bude, že jsem se zmýlila jsem zjistila až u Jassiny recenze.
Páni, na ty Vánoce se těším čím dál tím víc, abych tak pravdu řekla :D protože tohle zní jako naprosto dokonalá knížka. Mimochodem čistě kvůli tobě jsem si objednala i Paper Towns, tak jsem na to zvědavá :)
Ovšem zpět k tvému článku. Je mi úzko už jenom z toho tvého druhého odstavce, a to ani nevím, co pro svou mamku Alaska udělala.
Úplně souhlasím s tím, cos napsala o Greenovi, přesně jsi to vystihla.
Chtěla bych se zeptat, tys to četla v angličtině že jo? Protože já jsem nevěděla, jestli si to objednat česky nebo anglicky a bála jsem se, že v angličtině bych tomu úplně tak skvěle nerozuměla a nepochopila to, takže jsem si to já ***** nakonec objednala v češtině a teď toho lituju. Díky bohu za narozeniny hned v únoru :D
A proboha, Nell, ten poslední cítát....!!!!!???? ÁÁÁÁ, nemůžu z něj.
Nádherná recenze jako vždy, moc jsi toho neprozradila, ale stejně jsi mě dokázala udělat ohromně nedočkavou, a to je přesně to, co je na tvých recenzích úplně úžasné :)

9 Lenča Lenča | Web | 17. december 2013 at 21:16 | React

Krásně jsi to popsala :)

Alaska je pro mě strašně zvláštní postava, tragická a zároveň tak úžasná. Nevím, jestli bych řekla, že ji mám ráda, ale myslím, že u ní jde hlavně o to, jak je přímá a tak nějak skutečná..

Pudge mám ráda, taky mi trochu připomíná mě :D Přijde mi, že v Johnových knížkách jsou ty hlavní chlapecké postavy (až na Augusta) v některých věcech dost podobné a nejvíc mi tak nějak přirostl k srdci Colin z Katherines. Mimochodem, Abundance of Katherines je taky úžasná knížka - od hodně lidí ji má za od něj nejmíň oblíbenou, ale mě bavila :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement