“Don't deceive me. Never leave me.”

26. november 2013 at 17:05 | Nell |  books
Hlas nože, Temný ráj, Válka hluku - Patrick Ness


Chaos. Název knížky zní zvláštně. Co si pod tím tak představit? Já jsem si představila chaos, doslova. Chaos ve všem. Když mi to kámoška doporučovala, tušila jsem, že to bude dobré. Napínavé. Dobrodružné. Ale dívala jsem se na to jako na nějakou hloupost, já kráva.

SPOILER! Na začátek to musím porovnat s Allegiant, protože na konci mi došlo, jak je to v jedné věci podobné. A proto prosím, kdo jste ještě nečetl Allegiant, tenhle odstavec si nečtěte. Ani ti, kteří si chtějí přečíst Chaos. Tak, dál už ne! Je to smrt jedné z nejhlavnějších, ne-li hlavních postav. Po Allegiant a tomhle už věřím, že i důležité postavy umírají. Byla jsem z toho zdrcená, ale, říkám si, je to knížka. Takových ještě bude. Ale co když ne? konec SPOILERU.

Nedokážu přesně říct, proč tohle píšu. Ale musím to napsat. Čtení téhle knížky mě zavedlo do doby, kdy jsem četla Hunger games. Ty pocity popsat nedokážu, ale s jistotou vím, že byly úplně stejné jako u Chaosu. Nevím proč. Byly zvláštní. Mrazilo mě v zádech. Připadalo mi, že mě někdo sleduje. Ano, opravdu tohle se mnou tato knížka dělala.

Abych byla upřímná, ze začátku mě to moc nebavilo. Netušila jsem, o co tam vůbec jde. Prvních pár stránek jsem četla s nechutí. Věděla jsem, že se přes ně musím dostat, abych došla k části, která se mi bude líbit. Ale pak, když se děj trošku posunul, jsem se do té knihy zamilovala. Protože já jsem ještě nikdy nečetla žádnou takovou. Nebo možná ano, ale stejně to chci říct. Pořád se tam něco dělo, téměř na každé stránce mě něco překvapilo. A to se mi na tom šíleně líbilo, že jsem se ani chviličku nenudila.


Hlavní postava je Todd. Třinácti (ale vlastně čtrnácti a půl) letý kluk, který je posledním chlapcem ve městě, které se jmenuje Prentisstown. Je v ohrožení, protože je poslední a ještě nikoho nezabil. Ale dál už mlčím. Od začátku jsem ho měla ráda. Je sympatický. Nemůžete si ho neoblíbit. Není to ten typ, co se rozbrečí. Je to ten typ, co chce jít dál, ať to stojí, co to stojí. A tak jde. Ale potom, v posledním díle, kde dělal věci, které moc dělat neměl a zrazoval tím ostatní lidi (ale ne až tak úplně dobrovolně, i přes to mu to však mám za zlé), mě dost štval. Například že místo nějaké holky zachránil tyrana, který všechny ovládal. (Včetně jeho.) Ale nakonec jsem ho stejně měla ráda. Nemohla jsem ho začít nenávidět. Připadala jsem si, jako bych ten příběh žila s ním.
Pak je tam Viola. (Která se pak zamiluje do Todda a všechno je skoro hezké.) Od začátku byla fajn. V prvním díle mě štvala, že skoro nemluvila. Ale... Ona byla ta statečná, co všechno pokazila, ale pak napravila. Připomínala mi Tris.
Pak je tady ten tyran. Starosta Prentiss, který si chce podmanit celý svět. Nenáviděla jsem ho. Ale... Chvilkami jsem fandila jemu. Nemohla jsem se rozhodnout mezi teroristickou organizací - Odpovědí, a městem - Otázkou. Prostě to nešlo. Později mi došlo, že obojí bylo špatné, že ani jedno jsem nemohla mít ráda.
Davy, jeho syn. Dělal Toddovi a Viole hnusné věci, Violu dokonce postřelil. Ale potom, pak jsem si uvědomila, že je mně ho líto. Protože to, jak se k němu starosta choval, jak mu dával najevo, že Todd by byl lepší syn, to bylo hnusné. Nakonec ho zastřelil. To byla pro mě poslední kapka. Od té doby jsem se na starostu nedokázala dívat jinak než na hajzla.
A pak je tady sádrák, 1017. Nebo taky Návrat, anebo Nebe. Sádráci jsou taková zvláštní stvoření, žijící v Novém světě. Mám za to, že je to prostě Země. Stromy, rostliny. Všechno to zemské. Jsou to nepřátelé starosty. A on je zabíjí a nutí lidi, aby jim dávali takové ty značkovací náramky, proto se sádrák, o kterém mluvím, jmenuje 1017, je to jeho číslo. Todd ho chtěl zachránit, ale sádrák nechtěl. Nakonec se stal Nebem, jakýmsi vůdcem sádráků. Chtěl zabít Todda. A jeho adpotivního tátu. Ale pak si uvědomil, že by byl stejný jako oni, kdyby zabil. A proto nezabil. No, ale... Chtěl zabít Prentisse. Který měl "shodou okolností" stejnou uniformu, jakou měl na sobě Todd. Střelil Todda. On ho zabil. Nechtěl, ale přece to udělal. Soucítila jsem s ním, ale zároveň jsem na něj měla vztek.

Kdybych měla porovnat díly, hm. Rozhodně se mi nejvíc líbil první díl, jak už to chodí. Seznámení s postavami, bylo to takové... Neříkám klidné, ale nebylo tam tolik válčení a hnusných věcí. Druhý díl mě moc nenadchl, bylo to šílené. Vraždění. Mučení. Ne, tohle fakt ne. A třetí díl. Byli ve válce. Válčilo se. Tohle mě většinou moc nebaví, ale já jsem se tak nutně musela dozvědět, jak to dopadne!

Zapomeňte na Peetu s Katniss. Nechci to takhle srovnávat, ale. Todd a Viola, já je zbožňuju. Pořád chtěli zachránit jeden druhého, chtěli jeden pro druhého to nejlepší. (Já vím, že je to klasické, ale zrovna v téhle knížce se mi to tak líbilo.) Slibovali si, že se nikdy neopustí. Nikdy. Dokonce i když Todd zemřel, Viola byla u něj a četla mu, kdyby se náhodou probral. Na konci je, že má mluvit dál, že má dál čekat, protože on už přichází.

Celou dobu jsem čekala, že Todd je starostův syn, on o tom pořád tak mluvil. Ale myslím, že to tak není. Nebylo to tam řečeno přímo, a jak znám starostu, ten by mu to naschvál řekl, aspoň proto, aby ho rozptýlil nebo naštval.


Ten konec byl zvláštní. Ono se ve skutečnosti všechno zachránilo, mír mezi lidmi a sádráky, starosta zemřel, vůdkyně Odpovědi zemřela, ale... Todd zemřel. A tím se to celé podělalo. Začínám mít pocit, že mi někdy v knížkách ani nejde o ten celkový příběh, ale vždycky se upnu na pár postav, a chci, aby ty dopadly dobře, bez ohledu na to, jak na tom budou ostatní. Jsem sobec. Nejhorší smrt, která mě ale orpavdu hodně rozbrečela, byla smrt Mancheeho, Toddova psa. Neskutečně moc mě štval, jak pořád něco říkal a otravoval, ale... Ani jsem o tom nevěděla, ale oblíbila jsem si ho. Potom mi strašně moc chyběl. A opravdu hodně jsem to obrečela. Nedivte se, když to tam bylo tak strašně detailně popsané..

Dost mě mrzí, že už jsem to dočetla, že už to mám za sebou. Protože tenhle příběh byl tak krásný. A strašný. Vžila jsem se do toho, dalo by se říct, že jsem se stala jedním ze sádráků, jedním ze Země.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Maruška Maruška | Email | Web | 27. november 2013 at 18:15 | React

Ou, že by další knížka do mého to-read listu? :) Zní to dobře, já jsem naopak na takové vraždění a zabíjení. Ne, že bych to podporovala, to vůbec ne, ale prostě mě to baví číst:) něco se děje!
Nepřipomínej mi HG pořád! Myslím na to neustále! Včera jsem byla na Catching Fire. Od té doby nemám v hlavě nic jiného... Jo, tohle dokáže film... Dokonalý film a ještě dokonalejší Finnick!
Krásná recenze:))

2 Lour Lour | Web | 29. november 2013 at 17:59 | React

Páni, to zní zajímavě, asi si to přečtu, teda spíš v to doufám, jelikož mám strašně moc knížek půjčených z knihovny a pár jsem si jich stáhla do čtečky. :D No, snad se k tomu dopracuje, ale určitě si to někde poznačím. :D
Nemáš náhodou nový vzhled? Nebo se mi to jen zdá? :D -.- To je jedno, každopádně je hezký. :)

3 Lour Lour | Web | 29. november 2013 at 18:04 | React

To zní zajímavě, určitě si to přečtu, teda chtěla bych si to přečíst, jenomže já tu mám takovou hromadu knih z knihovny, potom jsem si stáhla něco do čtečky.. No, ale já si to někde poznačím. A co na Vánoce? už máš vybrané, jaké chceš knížky? Já jo, ale letos budu skromnější. :D
Nemáš náhodou nový vzhled? Nebo se mi to zdá? :D -.- To je jedno, každopádně je hezký. :)

4 Wee McClain † Wee McClain † | Web | 30. november 2013 at 11:23 | React

Taky jsem se při názbu představila chaos,ale zní to zajímavě

5 Sheri Sheri | 30. november 2013 at 21:50 | React

Tak teraz si ma na tú knihu úplne nalákala. Práve hľadám knižky, ktoré by som chcela na Vianoce, takže po týchto určite siahnem. Podľa popisu mi to trošku pripomína aj trilógiu Temné hmoty, do ktorej som bola (aj som) zamilovaná... :))

6 Jass the Neverlander Jass the Neverlander | Web | 1. december 2013 at 9:28 | React

Prvý moment bol že: Akčné?! Nie, ďakujem., ale ako som čítala ďalej a ďalej, rozhodne si tú knihu chcem prečítať, ale až po TPoBaW, Allegiante, a Hobbitovi, a PJ... mám toho veľa. :D Aj čo som pozerala recenzie na martinuse, bola to samá chváľa. :3 takže ďakujem za ďalší tip. :)
A aj za to označenie spoileru, to sa dnes nevidí všade. -.- :)
Strašneeee moc sa teším na recenziu na Papertowns. :3 ešte som to nečítala, ale dúfam že na vianoce dostanem darčekový box kníh od Johna Greena. :3
:D Aj ja na to niekedy zabudnem, a ľudia okolo mňa, ani vlastná mama si to nepamätá. :D
Ja tiež nemám rada takú tú domácu kávu, ale také frappé z McCafé, to je srdcová záležitosť. :D
Aj ja ich mám radšej, veď som vtedy do obchodu išla pre jeden červený na ktorom sú bozkávajúci sa sobi :D ale nemali ho. :3
To je síce pekné, ale príliš intelektuálne a umelecké na moje pomery. :3 To len ty môžeš takto ušľachtilo vidieť každú jednu vec. :)

7 Jass the Neverlander Jass the Neverlander | Web | 1. december 2013 at 9:29 | React

Zase sa blog.cz zbláznil. Ja som ti ten článok komentovala a ono to tu nie je. -.- Ak to tu fakt nie je, tak mi napíš a skúsim to zase. BOŽE. Čo je to za svet v ktorom žijeme?! :D

8 Jass the Neverlander Jass the Neverlander | Web | 1. december 2013 at 9:30 | React

A ZRAZU TO TU JE. -.- Toto nie je normálne. :D

9 Claire Drayen. Claire Drayen. | Web | 8. december 2013 at 17:29 | React

Tak to tak vidím, že po dnešní návštěvě tvého blogu se mi celkem prodlouží seznam přání nových knih :D ale nevadí, alespoň si nebudu moct stěžovat, že nemám co číst, alespoň tak další rok... :D
Upřímně, moc nevím, o čem ta kniha je. Snad proto, že jsi o tom mnoho nenapsala, nebo že jsem se ztratila v sádrácích a v tom, proč by si měl Todd myslet, že je starostův otec. Ale nevadí, já tu knížku stejně chci. Alespoň první díl, abych se nějak chytla toho děje. Těším se, jestli mi taky bude běhat mráz po zádech a to všechno, to mám nejradši, když ve mě nějaká knížka takové pocity vyvolá, hned působí reálněji.
Skvělá recenze Nell, ty opravdu dovedeš člověka přesvědčit, aby si přečetl nějakou knížku, byť jednu z těch nejsmutnějších.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement