Dabing, nebo titulky?

17. november 2013 at 7:53 | Nell |  writing about anything
Ze všeho nejdřív bych se vám chtěla tak napůl omluvit, že jsem (asi se to zdá jenom mně) dlouho nic nepsala, ani jsem nenavštěvovala vaše blogy, ani jsem se tady celkově neobjevila. Nevím, čím to bylo. Ale abych šla s davem, svedu to taky na školu. A je pravda, že tam toho teď máme dost, takže jsem ráda, že ještě stíhám číst, hrát na klavír a běhat. Nějak teď blog není moje priorita. A abych se každý týden takhle hloupě neomlouvala, říkám vám rovnou, že teď nebudu přidávat tak často. Nanejvýš dva nebo tři články za týden. Nechci se toho vzdát, čas ještě pořád mám, ale věnuju ho poslední dobou trochu jiným věcem.

Rozhodovala jsem se, jestli mám na tohle téma týdne napsat. Myslím, že nynější téma není nic světoborného (což ale vůbec nemyslím ve zlém), ale je to něco, o čem se dá hodně mluvit. A pohádat se. Protože každý na to má úplně jiný názor a myslím, že každý to dokáže něčím ospravedlnit. No, doufám, že já taky.


Kdysi jsem nenáviděla filmy s titulky. Pamatuju si, že jako malá jsem to nestíhala číst. Vždycky jsem sáhla radši po dabovaném filmu. Ale mně šlo o ten příběh ve filmu, šlo mi o to, co se tam stane. Teď u sebe pozoruju, že se dívám, jak je to nadabované. Sleduju, jak velký je rozdíl mezi slovem a otevřením pusy. Jak divně to potom zní, když se na to podívám s titulky.

Teď momentálně, pokud to jde, se koukám na filmy s titulky. Možná je to tím, že chci slyšet ten originální jazyk, možná je to tím, že herce, kteří ve filmu hrají, znám, takže mi jejich český hlas připadá víc než trapný, možná je to tím, že mám potřebu číst... Pro mě jsou lepší titulky.

Na druhou stranu... Řekla bych, že záleží na tom, o jaký film jde. Jak byste se chtěli dívat třeba na Shreka s titulky? To prostě není ono. Všechny tyhle animované filmy jsou lepší s dabingem - aspoň pro mě. Je potřeba slyšet ta slova, nemuset se soustředit na nic jiného. Buď teda s dabingem, anebo v původním znění, pokud tomu jde rozumět.

Nevím jak vy, ale já jsem zkoušela první díl Harryho Pottera s titulky. Je to hezké, roztomilé, originální, úžasné, ale není to ono. Prostě... První díl s titulky není ten klasický první díl, ve kterém se koukáte na všechny ty ozdoby Bradavic, na Brumbálovy půlměsícové brýle, ani na Snapeův nos. Ale, třeba poslední díl si vůbec nedokážu představit s dabingem. Protože, jak je v prvním díle úžasný (aspoň se mně to zdá), tak v dalších trhá uši. Nechci to kritizovat, je to takový můj pocit, ale stejně... Přes tohle se prostě přenést nedá.

Poslední věc jsou takové ty slovní hříčky. V dabovaném filmu prostě nemůžou být. Ano, v titulcích taky nejsou, ale z toho, co slyšíte, to pochopíte. Jinak se tam všichni smějí, ale vy nevíte čemu.

Abych to upřesnila. Jsem pro titulky. Jednoznačně. Není nad to slyšet pravé hlasy herců, není nad to představit si, že mluví na vás. Ty titulky jsou jenom něco, co vám pomůže, abyste tomu rozuměli. Neudělá to úplně jiný dojem z filmmu. Nebo vlastně udělá, ale ne horší.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Celene Celene | Web | 17. november 2013 at 10:31 | React

souhlasím s tebou :-)

2 your-best-choice your-best-choice | Email | Web | 17. november 2013 at 10:50 | React

souhlasím, naprosto souhlasím. Já teď většinou stahuju jen ty novější filmy, které jsou prostě k mání jen s titulky a jsem za to ohromně ráda. HP jsem sice viděla celého jen v českém znění a už jsem na něj zvyklá, tak nevím, jestli bych se na něj chtěla podívat s titulky, ale víš, že Harryho daboval Kotek? Mně to nedávno řekla kámoška a já jsem z toho byla dost mimo :D Ale je to tak:)
A mám ještě ráda titulky, protože si ten cizí jazyk jakoby procvičuji:)

3 Ch. † Ch. † | Email | Web | 17. november 2013 at 15:18 | React

Já většinou sleduju orignál bez titulků, pokud je originál v angličtině. Pokud jsou  tam titulky v češtině tak moc sleduju titulky a nesoustředím se na ten jazyk...

4 Christine. Christine. | Web | 17. november 2013 at 16:27 | React

Přesně. Titulky jsou mnohem lepší!

5 TeSs / safe-sound TeSs / safe-sound | Web | 17. november 2013 at 20:16 | React

Souhlasím s tebou ono to ani jinak nejde ;)
Taky jsem dříve měla ráda dabované filmy. Titulky ? Ne díky to nikdy nebylo nic pro mě, ale teď si radši kouknu na film s titulkama. Nejenom, že uslyším správný hlas herce, ale taky se můžu procvičit v angličtině když to naposlouchám :3

6 Jass the Neverlander Jass the Neverlander | Web | 18. november 2013 at 17:47 | React

Stále pridávaš omnoho viac ako ja, to sa musí uznať. :D
Súhlasím so všetkým, takisto som ako malá nemala rada titulky, ale potom som dospela a dabing mi začal liezť na nervy, možno preto, že je tak málo dabovačov a potom má  Shrek rovnaký hlas ako Lev Alex a je to divné. :D
Harry Potter. S titulkami som ho zatiaľ nevidela, ale som na to zvedavá, idem si niekedy stiahnuť celú sériu a spraviť si HP day, asi niekedy cez zimné prázdniny,  keď budem na Silvestra trčať na chate. :D
Slovní hříčky. ^^ Pamätám si že ma to najviac naštvalo v Hanne Montane. :D Ale to odbočujem od témy. Celkovo mi príde, že titulky sú lepšie, súhlasím s tebou. :3 To ten Fourov čip. :D

Ja som mamičke vyrobila ten zápisník, veď si ho už videla, plus jej kúpim taký sudoku hrnček. :D
Páni, to musí byť mrte len tak improvizovať, hrať čo ťa napadne.  <3
Presne. Vysoko, vysoko.
:D Ty si iná frajerka, dokážeš diplomaticky kritizovať. :D
Oh gosh, to nerooob. :3 Ja si ten film tuším idem pustiť znova, už mi fakt chýba. -.-
Nell, ďakujem za koment, strašne ma potešil. :)

7 Adiw Adiw | Web | 22. november 2013 at 23:50 | React

Ja s tebou súhlasím asi vo všetkom. Niektoré dabingy znejú tak komicky, že sa to nedá ani počúvať. Len vôbec netuším, odkiaľ sťahovať filmy s anglickými titulkami, prípadne s českými, takže na mňa zostali seriály bez titulkov alebo BBC online. Ale keby si vedela o stránkach na sťahovanie filmov aspoň v originále(titulky si tam hodím sama), bola by som ti vďačná. Ja mám inak školy tiež až nad hlavu. Na blogu som nebola ani nepamätám, ale dnes som napísala článok, tak možno si dám záväzok, že každý piatok jeden článok. Uvidím, ako budem stíhať :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement