Fastfoody

3. october 2013 at 16:18 | Nell |  writing about anything
Chtěla bych vám říct, že teď nemám moc čas. Je to převážně školou, začínáme psát testy a já začínám mít problémy, protože se na ty testy dostatečně neučím. Takže teď budu přidávat méně článků. Ale blogu se nevzdám, to zas ne.

Nikdy jsem se neměla k tomu, abych jedla ve fastfoodech. Je sice pravda, že jsem po tom vždycky strašně toužila, ale všichni - tím myslím hlavně rodiče - mi to zakazovali. Říkali, že ve fastfoodech jí prasata, lidi, kteří mají špatné stravovací návyky a kterým nevadí, že se živí tukem. Přece nechci vypadat jako oni, no ne? Musím říct, že i když mě to kdysi, třeba před deseti lety, štvalo, teď jsem jim za to vděčná. Že jsem se nenaučila jíst tohle jídlo. Že radši, než abych zašla do McDonaldu a utratila tam půlku kapesného za hranolky, hamburger a colu, radši udělám o dvě stě kroků víc a koupím si sýrovou bůlku a jemně perlivou minerálku. Můžete si říkat, že jsem divná. Že nejdu s davem. Protože většina lidí by si radši koupila pořádně tučné a nezdravé fastfoodovské jídlo. Ale já opravdu ne - a ani třeba ne proto, že je to nezdravé, ale proto, že se mi to hnusí. Hnusí se mně za to dávat peníze, protože, jak mně kdosi jednou řekl, to se doma můžu napít oleje s spořádat několik kostek cukru a vyjde to nastejno. Hnusí se mi, jak to všechno smrdí. Jak je to ostré. Horké. Tučné. Přeslazené. Bez chuti. Fuj, jedna hranolka, která mi třeba omylem spadne na tričko - jako fakt omylem, já jíst umím - tam udělá hnusný mastný flek. Cocacola, kterou se poliji, mě celou oleptá a já budu špinavá, sladká a lepkavá.


Neříkám, že tam vůbec nikdy nechodím. Je pravda, že občas, když jdu kolem, mě přepadne nezkrotná chuť na hranolky. A i kdybych nechtěla, já tam prostě jdu a ty malé tučné hranolky si koupím. Třeba i malou colu. Ale tohle je výjimečné a já se pak cítím hloupě. Říkám si, že jsem stejné čuně jako ti, co tam jedí. Že tohle opravdu není zdravé a já bych to jíst neměla. Strašně mně vadí, že všechno balí do tisíce obalů. K jedněm malým hranolkám dostanete pět ubrousků. Proč? Jednoduchá otázka, proč? Všichni se snaží šetřit lesy. Neplýtvat papírem. Všichni to rozhlašují. A já přijdu do McDonaldu, kde je ukázka toho, jak se papírem nešetří. Říkejte si, co chcete, ale mně tohle opravdu přijde zbytečné.
Hamburgery a všechny další hnusy v housce vypadají na plakátech chutně, nemám pravdu? Koupíte si to, protože takovouhle lahůdku si přece nesmíte nechat ujít. Ale pak, když otevřete sáček - samozřejmě papírový -, se k vám donese vlna smradu ze staré kyselé okurky a vy vytáhnete zubožený, zcvrklý dalamánek, ze kterého sem tam trčí ovadlý salát a teče omáčka. Popravdě, opravdu se do toho pustíte s chutí?

Jednou jsme měli odpoledne hodinu angličtiny a naše učitelka byla "ták strášně" unavená, že nám pustila film. Jmenovalo se to Supersize me. Znáte to? Natočil to ten stejný režisér, co natočil This is us. Ale i kdybyste to nevěděli, není to důležité. Je to o chápkovi, který měsíc jí jenom ve fastfoodech. Jde o experiment. Po necelém měsící přibral pět kilo a začal mít problémy se srdcem. Nevím přesně, co se dělo dál, nejspíš se to všechno snažil vyléčit. Důležité ale je, že tohle je o tom, že chtěl být ten typ Američana, který se pořádně nehýbe a jí jenom ve fastfoodech, a to hlavně super sizes, ty obří velikosti, které my si nedokážeme představit. Celkově to bylo hodně o jídle, špatném a správném, jaké jídlo je ve školních jídelnách a podobně. Na konci bylo něco o tom - nevím to přesně, tak to neberte úplně vážně -, že nějací manageři různých fastfoodů doporučují lidem, ať tolik nejí. Nebo aspoň něco takového tam bylo, prostě že si protiřečili.

Na jednu stranu to zní hloupě, ale na druhou je to pravda. Protože to, že lidé mají zdravotní problémy kvůli jídlu, nesouvisí tak moc s tím, že takové jídlo existuje. Nebo dobře, ano, ale hlavní je to, že ti lidé jdou dobrovolně do fastfoodu a tam si dobrovolně koupí obrovskou porci hnusu, který dobrovolně sní. A dobrovolně si jdou koupit zase. Já vím, že existují reklamy, ale nikdo ty lidi vyloženě nenutí, aby to jedli. A potom si stěžují. Ale tohle je jejich volba. Je to jako s kouřením. Je hloupé si stěžovat společnostem, které prodávají a vyrábí cigarety, že mám zdravotní problémy. Nikdo mě nenutil, abych kouřila. Stejně jako s jídlem. Ale takhle je to se spoustou věcí...

Od té doby, co jsem tohle viděla, jsem do fastfoodu nevkročila, a když už, nic jsem si nekoupila. Je to hnus. Jak to tam rozebírali, zkoumali, řešili, co které jídlo obsahuje... Nebudu to přehánět, když řeknu, že se mi z toho zvedal žaludek. A myslím, že to možná nebyl ani ten extrém, řekla bych, že tohle bylo průměrné. A mám z toho dost šílený zážitek.
Pro mě jsou fastfoody hnus. Opravdu, i když mám hlad, radši si koupím pět rohlíků než jeden hamburger, který jsem mimochodem nikdy neměla. Nemusím pak mít pocit, že v mém žaludku žbluňká místo žaludečních šťav olej.

Víte o tom, že první hamburger vynelazl Čech? Dokonce myslím Brňák! No, tohle mě prostě zaujalo. :D

Jaký na to máte názor vy?
 

1 person judged this article.

Comments

1 Kath(Horalka) Kath(Horalka) | Email | Web | 3. october 2013 at 18:39 | React

Tvůj článek mě donutil se nad tím zamyslet. A musím s tebou souhlasit. Fastfoody nejsou nic dobrého. McDonald nemám ráda. Jediné, co mi tam chutná, je ta ovocná kapsička s vyšněmi a zmrzlina. Hamburger jsem si koupila snad jednou v životě a vůbec mi nechutná. Za to miluji Longera v KFC. Ne že bych tam jedla každý den, ale občas si tam s kamarádkou nebo přítelem zajdu na toho longra a malé hranolky :)

2 elizabett elizabett | Web | 3. october 2013 at 18:40 | React

na plakátech a všude ty hamburgr vypadá úžasně. a já bohužej podlehla a občas tak chodím - vím že je to nezdravé, vím že se všude píše, že když necháte jídlo ( hranolkny např) z mcdonaldu venku na sluníčku třeba pár dní tak sou pořád stejný, vypadají pořád stejně... ale prostě mi to chutná. ale proti klasické housce se sýrem a vodou taky nic nemám, to miluju taky..:)

3 Vintilla~ Vintilla~ | Web | 3. october 2013 at 18:41 | React

Ja viem že fastfoody sú nezdravé ale proste raz za čas nikomu neublížia .-.
Ja som myslela že som jediný človek ktorý ešte nemal hamburger alebo nejakú inú podobnú "sračku". Ach týmto si mi zdvihla náladu.

Na komentár sa ti snažím odpovedať od vtedy čo si mi napísala jeden ty ale proste som sa k tomu nedokázala dokopať. Tak konečne :D

Kľudne ma volaj Leny, volajú ma tak všetci ^^ K tomu že mám nový blog, som to proste celá ja. Nový blog každý mesiac. Ale pokúsim sa už na antisocial vydraž dlhšie :D Pokúsim, nič nesľubujem :D

Nie, slávna bloggerka určite nebude a vlastne táto moja túžba už aj tak pominula, samozrejme chcem pár čitateľov ale nechcem ich milióny. Potom by som mala zlý pocit že dostatočne nekomentujem :D Celé 3 dni som mala nervy z toho že som ti ešte neodpísala na komentár, čo by som robila keby som mala komentárov ako Infinity alebo Sydney tak to vážne netuším :D

4 Maruška Maruška | Email | Web | 3. october 2013 at 20:36 | React

Já tam za čas někdy zajdu:) a moc si jako prase, co se živí tuky nepřipadám ^^ sakra...
ale tak vylepšuji to zeleninou a ovocem a to se cení, ne? :)
Ale jinak tak nechodím moc často, spíše když nestíhám, proto se taky tak jmenují, že?

5 alfalfa alfalfa | Email | Web | 3. october 2013 at 21:16 | React

Pravdivý článok, krásne napísaný a úplne s tebou súhlasím. V tomto smere som veľmi zásadová a nikdy by som to jedlo z fastfoodov do seba nedostala! Ako hovoríš, hnusí sa mi.

6 pigskin pigskin | Web | 4. october 2013 at 11:05 | React

Hm,zajímavé..Po pravě,sama a za moje peníze do fastfoodu nechodím,ale když mi někdo koupít třeba v kfc,v mekáči něco,tak to sním.Ale pak to jídlo akorát celý den cítím v krku -.-
Ale jak píšeš,je to vážně nechutný,všechno sladký,tučný,lepkavý,přeolejovaný..

7 Kath(Horalka) Kath(Horalka) | Email | Web | 4. october 2013 at 15:57 | React
8 Liven Liven | 4. october 2013 at 18:47 | React

Ahoj, stěhuji se na novou adresu: livencorbet.blogspot.cz . Tak si mě přepiš. :)

9 Hayley. Hayley. | Web | 5. october 2013 at 15:38 | React

Máš pravdu, súhlasím s tvojím názorom. Ja strašne nerada jedávam v týchto fastfoodoch, občas si s kamarátkami objednáme pizzu, alebo uvaríme hranolky, ale inak túto stravu nepodporujem. Je až neskutočné, ako to môže zmeniť životosprávu človeka a jeho postavu. Navyše, neznášam ten pocit, keď idem okolo fastfoodu a zacítim tu vôňu. Ako malému decku mi to voňalo, kedže som takú stravu vôbec nejedávala, ale teraz, keď cítim tu vôňu, tak mi je zle. Napísala si naozaj perfektný článok, mnoho ľudí by sa nad tým malo zamyslieť... :)

A veľmi pekne ďakujem za pochvalu a za tvoj názor, cením si to :) Tiež som rada, že som narazila na takýto úžasný blog :)

10 Vintilla~ Vintilla~ | Web | 5. october 2013 at 16:11 | React

Zagratuluj mi až keď budem vedieť plynulo konverzovať s talianom :'D Zatiaľ viem vlastne veľké nič :D

Tak dreamer som v podstate aj ja ale svojím krásnym predstavám nejako veľmi nepodlieham.

Och nie. Ja som si zase spomenula na Augustusa :'( Zase sa rozlačem.

No ale vážne, verím si ako najviac to ide a moja inteligencia je stále niekde na dovolenke.

Povedala si mi to už veľa krát :D A ja ti za to stále ďakujem :D Takže aj teraz, ďakujem ^^

Čokoládou sa musí každý aspoň raz precpať :D Ono to je proste súčasť života.

Indie pop a indie rock je tiež super :D Ale zase nepočúvam ho až tak veľmi.

No o sebe ani tak moc nie, skôr som tam taká aká by som chcela byť.

Fotografia je možno desivá ale proste mňa si získala práve tou desivosťou ^^

11 Infinity Infinity | Web | 5. october 2013 at 16:50 | React

Než začnu komentovat tento článek, chtěla bych ti poděkovat za všechny ty krásné komentáře, které jsi mi napsala na blog. :-) Koukám, že jsem přišla o hodně tvých článků a mrzí mě to.

Musím ale říct, že tento článek je tak pravdivý a že by se nad tímto tématem měl každý zamyslet. Fastfoody jsou opravdu hnus, jak píšeš. Ale já se musím přiznat, že tam jednou za čas zajdu, protože mi to prostě chutná a štve mě to na sobě. :D

Supersize me jsem viděla taky a byl to film opravdu k zamyšlení, některé záběry byly tak hrozné, že jsem si říkala, že do žádného fastfoodu fakt už nikdy nevkročím.

Každopádně v poslední době se návštěvě třeba McDonaldu snažím vyhýbat a doufám, že mi to tak vydrží. :)

12 Dwnnie Dwnnie | Email | Web | 5. october 2013 at 17:57 | React

Je to vážně nechutné, hlavně, když si uvědomíš to složení!

13 Rai. Rai. | Web | 5. october 2013 at 19:45 | React

Já mám McDonald ráda, ale chodím tam opravdu jen zřídkakdy, protože jsem si moc dobře vědoma toho svinstva, které tam vyrábí :D Nechápu lidi, co chodí jíst nejom do fastfoodů.

14 jass jass | Web | 5. october 2013 at 20:58 | React

Prepáč že ti odpovedám tak neskoro, to vieš, život ma zaneprázdňoval. :D
Inak tento koment píšem podruhý krát, tak ospravedlň dlžku. :3
Ach. To si nemala hovoriť. Teraz ťa budem spamovať srdcervúcimi komentármi. :D
Ale tvoje ma tešia viac ako teba moje. :D Ja už som zabudla písať tie dlhočizné komentáre, ale ty to stále vieš. :D Nuž, starneme. :3
Pfff, nič nemusíš upravovať, ani opravovať. Si to predsa ty, bude to musieť byť dobré v akomkoľvek štádiu :3 :D
Jopjop, shippujem. Sú moje nové OTPčko. :D
Neklam. Máš talent, len si to nechceš priznať. Ale už by bolo načase. :3 Alebo okej, možno máš nejaký špeciálny, talentodarný čajík. Ale to silne pochybujem. Proste máš talent, no comment. Skús sa ešte hádať! :D

Hej. Presne viem, ako sa na to tešíš! :3 ja zas idem na Percyho Jacksona :3 :D
Júúúúúúú. :3 Som swaggyžena. :D To je fajn pocit. :3

Ono po prečítaní knihy sa tie pocity nedajú popísať skoro nikdy, ak máme hovoriť pravdu. :D

Som zvedavá na to tvoje :3 Inak toto je len prvá časť, tých otázok tam je omnoho viac :D

Nell :D To ma tak potešilo ten odstavec :D :3 Môžeš sa spoľahnúť, že ak by som mala zachrániť šesť ľudí, bola by si jedným z nich. :3

Začína to byť ťažký život, ked si pri každom slove predstavíš niečo spojené s knihou, čo? :D

Veď práve. Pre nás nie, ale pre ostatných ľudí áno. :3

Nie je to strašné, je to to najvtipnejšie na svete. :D

Neviem povedať, či je to môj najobľúbenejší spisovateľ, ale jedno sa musí uznať, kontakt s fanúšikmi je dôležitý, a on nám ho poskytuje viac než dosť. :D

Dobre, dáme si stretnutie v dome Anny Frankovej. :D :3

Rozmýšľala som, či si to uvedomíš. :3 Dobré dievča. :D

Teraz mám nového favorita: I am a Potter girl / in a Potter world / we have fanfics / it´s fantastic / boys with ginger hair / muggles everywhere. :D Ja to vždy spievam pôvodne ako je to v Barbie girl. :D

Mňa vlastne nedesí staroba tak ako smrť. Bojím sa pomalej smrti. To je najhoršie. :3

AIIIIIIIIIIIIII. :3 Dve písmená a pozri na ten feels záchvat. :D

Oprava, okrem tvojich, mojich a Claireiných a Jamieiných a Fosteriných a Infinityných poviedok. atď, nechce sa mi menovať. :D

Hlavne sa nemusím cítiť ako nejakí blbci čo si robia prču z druhých, ale sami sú svätí -.-

Samozrejme že je ten tet krásny, je to Passenger, preboha! :D

/ / / / / /

Tento článok.
Nell.
Klobúk dolu.
Nikomu sa nepodarilo tak mi znechutiť niečo čo milujem ako tebe. Možno to je aj preto, že ťa ako osobu veľmi rešpektujem a dosť som o tomto premýšľala. Už nikdy nemám chuť jesť hranolky. Fuj. Ani hambáče a podobné veci. Ale Kofoly sa nevzdám, to nie! :3
O Supersize me som počula, ale musím si to pozrieť. Chcem, potrebujem, aby sa mi znechutili fastfoody. :3 Toto je skvelé riešenie. :3
Fakt ti ďakujem za tento článok, je to úplne ako nový vzduch v mojich pľúcach. :D Som Divergentná. :D ale nie. :3 fakt, je to ako by ma niekto prebral zo sna. A Mekáč už nie je zem zasľúbená. :3

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama