Život na vesnici

17. september 2013 at 17:45 | Nell |  writing about anything
Nejdřív bych vám chtěla říct, že mě dost mrzí, že moc nechodím na vaše blogy, ale skoro nemám čas. Když si sednu k počítači, začnu dělat něco jiného než číst si vaše články, uběhne hodina a já se potřebuju učit, hrát na klavír a hlavně si jít číst, protože teď čtu dost dobrou knížku, od které se moc nemůžu odtrhnout. Ale myslím, že v nejbližší době to bude lepší.
Pak bych vám chtěla poděkovat za všechny komentáře u povídky, strašně moc mě to potěšilo, mám pocit, že si to přečetlo strašně moc lidí a že se vámá to všem víceméně líbilo. A to je krásné, takže moc děkuju. :)

A teď už ke článku.

Nechci, aby tenhle článek byl o tom, že budu říkat, jak je žít na vesnici hrozné, jak jsou tam trapní lidi, nebo třeba naopak. Nechci to nějak zhazovat. Tohle má být článek, který obsahuje představu, ne úplný názor. Takže to takhle berte.
Když jsem byla mladší, vždycky jsem chtěla žít na vesnici. Představovala jsem si to jako pohodu, mír, klid, něco, co je strašně příjemné. Snila jsem o tom, že budu bydlet ve velkém starém domě, budu pěstovat brambory na obrovské zahradě, budu chovat kozy, ovce a králíky, ráno že mě bude budit kokrhání kouhouta od sousedů a večer ucítím kouř z komínů, protože už bude zima a lidé budou topit. Pak jsem si uvědomila, že to takováhle pohodička není. Že než se odtud někam dostanu, zabere to spoustu času. Že starání se o zahradu a zvířata je taky něco. Že sousedé třeba kouhouta vůbec mít nemusí a lidé kolem mě třeba nemají čím topit. Že pro někoho, kdo je zvyklý, že má všechno na dosah ruky, tohle může být hrůza. Jako třeba pro mě. Protože já si nedokážu představit, že bych žila na vesnici. Nemyslím to ve zlém. Nebo ano, pro mě. Protože já jsem už takhle zvyklá na život, jaký vedu, že bych se vší pravděpodobností nedokázala žít jiný. Nedokážu nemít všechno na dosah ruky. Nedokážu se ráno nebudit při hluku silnice. A pro tohle spoustu lidí obdivuji, že tohle dokážou. Na druhou stranu mě to láká. A docela dost. Přesto, že se mně to zdá šílené, se mně to líbí. Možná bych to zvládala. Nečichala bych každý den smrad z trolejbusů. Možná se vracím do dob, kdy jsem o všem snila, a sním znovu. Sním o tom, že by bylo krásné bydlet na vesnici v malém domku, kde bych měla miniaturní pokoj s výhledem na tmavý les a potok. Na místě, kde bych byla mimo civilizaci, úplně odříznutá. Tohle je sen. V realitě by to bylo šílené.

Ohromně mě štvou ti, co dělají, jako by život na vesnici byl méněcenný. Možná to, co jsem napsala výš, tak trochu vyznělo, ale opravdu to tak nemělo být. Štve mě, že má někdo pocit, že na vesnici žijí hloupější lidé, chudší, celkově taková ta nižší vrstva, jako bychom byli ve středověku. Přitom když se podívám kolem sebe, vidím ty nejděsnější lidi, jaké si dokážu představit.

Myslím, že to není o tom, kdo žije ve vesnici a kdo ve městě. Možná je to styl života, někdy možná životní úroveň. Ale opravdu se nedá, jak to někteří dělají, porovnávat lidi podle toho, kde žijí.

"I guess you never know where you'll find your home."
 

1 person judged this article.

Comments

1 Vaness . Vaness . | Web | 17. september 2013 at 18:28 | React

Nikdy dřív sem na vesnici bydlet nechtěla...
a ted bych dala všechno abych mohla :-**

2 Claire Drayen. Claire Drayen. | Web | 17. september 2013 at 18:57 | React

Neomlouvej se :) I když mě se vůbec nemusíš omlouvat, protože jsi se mnou vzorně fangirlingovala :D
Co to je za knížku, ta od níž se nemůžeš odtrhnout?

Jednu dobu mě život na vesnici taky lákal. Říkala jsem si, jak by to super, jak by to bylo nádherné, příroda všude kolem.
Kdyby to byla nějaká solidnější vesnice, taková hezoučká, útulná, tak bych se tam moc ráda přesunula. Tím nemyslím nic proti vesnicím, ale myslím, že fakt málokdo chce bydlet na místě, kde se rozpadá jeden dům za druhým a v silnicích jsou díry.
Na druhou stranu... Po tom jsem byla v Londýně už nechci žít jinde než tam. Dneska jsem četla jeden citát, byl asi nějak takhle: When a man is bored of London, he is bored of life.
Úplně s tím souhlasím.
Moc se mi líbí jak jsi to napsala. Hlavně s tím, že bys měla malý pokoj, ze kterého by byl výhled na potok a les. To by se mi ohromně líbilo.
Celé je to nádherně napsané Nell, líbí se mi, žes to psala právě jako představu, ne třeba jako popis. A taky máš můj naprostý souhlas s těmi lidmi. Ve městě se možná můžeme zdát vyspělejší, ale to je jen vnější iluze.

3 Sophie Sophie | Web | 17. september 2013 at 19:09 | React

Život na dedine môže byť fajn, ale ako si povedala - všetko je ďaleko. Musela by som cestovať do školy a späť. Ale láka ma ten kľud, vôňa lesa, či ranná hmla keď z lesa vidno len vrcholky stromov. :)

4 Adele. Adele. | Web | 17. september 2013 at 20:19 | React

Taky jsem zrovna dopsala tento článek týdne, jen jsem ho přednastavila na zítřek, no :D
Já žiju na vesnici celý život, je sice pravda, že bych se chtěla odstěhovat do Prahy (kvůli VŠ teda), ale pak se rozhodně chci vrátit :)
Život na vesnici je pro mě jedna velká pohoda, každý tu zná každého, jsme jakoby jedna velká rodina. Možná to je tím, že jsme opravdu malá vesnička, která celkem sčítá asi 130 obyvatel, ale jsem za to ráda.
A úplně s tebou ve všem souhlasím - nemám ráda lidi, co si myslí, že na vesnici bydlí jen hloupí a chudí lidé, pár jich tu sice je, ale ti jsou všude, že? A taky naprosto souhlasím s pokojíčkem, který bude mít výhled na les a potok, takový baráček by se mi asi jednou líbil:) ale spíš jen jako chata na odreagování, zase tak moc od světa odstřižená nechci být. :)

5 Liven Liven | Web | 18. september 2013 at 14:40 | React

Víš já zase chci přesný opak. Žiji ve vesnici. Není malá, ale ani dost velká, aby si neznal každý s každým. Všichni si vidí do talíře, takže já jsem vlastně celý život snažila zakrýt své pocity. Nechtěla jsem, aby když se na mě někdo podívá věděl hned vše, jako kdyby jsem byla nějaký billboard. Chtěla jsem být tajemná, jiná. Znám tady každého a pomluvy se šíří vážně rychle, i když to není pravda. Nemám to tu ráda, ale na druhou stranu to tu miluji. Nenávidím společnost a úroveň, podle které se tahle vesnice řídí, ale naopak miluji tu přírodu tady. Tahle vesnice se nachází v horách, v malinkém údolí. Miluji ten pohled a pocit, že je tady čistí vzduch a já se můžu bez zábran nadechnout z plných plic. Skoro každý den, když nakouknu k večeru z okna vidím srnčí rodinku, jak se pase. Tak blízko lidí a ony se nebojí. Miluji procházky po lese, který má nějaké kopce, protože les bez jediného kopce pro mne není les. Na druhou stranu bych chtěla bydlet ve větším městě, protože člověk má všechno co potřebuje pár kroků od sebe. Lidi si nevidí do talíře a všichni se navzájem neznají. Je to těžké rozhodování, když chci vlastně od každého kousek. Budu se muset stejně jednou rozhodnout pouze pro jedno řešení. Jednou.

S tím komentování si nedělej hlavu, taky jsem do teď neměla skoro čas, ale teď jsem nemocná a tak ho mám straně moc, že nevím jak ho mám vyplnit. Asi začnu číst nějakou knihu od mamky. Jinak to vážně nevydržím. A mohu se zeptat jakou knihu čteš? :)

6 Smajlík Smajlík | Web | 18. september 2013 at 14:47 | React

Na túto tému sa chystám napísať článok aj ja. A keďže na dedine žijem, som zvedavá, ako to napíšem :)

Každopádne s tebou súhlasím. Vo všetkom. Je síce pravda, že dedina kde žijem nie je moje vysnívané miesto a život na dedine si predstavujem úplne inak. Musím si však uvedomiť niekoľko vecí. Že žijem na Slovensku, že toto je slovenská dedina a že nemôžem Slovensko porovnávať s vyspelejšími štátmi.

7 Maruška Maruška | Email | Web | 18. september 2013 at 15:48 | React

Já bydlím na vesnici celý život a musím říct, že mám někde takové nutkání, kdy bych nejraději utekla třeba do Prahy, nebo někam, kde to žije. :) Je pravda, že ten klid je fakt parádní, a když je venku teplo, čtení nahoře na zahradě je boží, ale společnost už tady tak dokonalá není.
Musíme na nějaké akce buď jít do městečka 2km od nás, protože u nás na vesnici s 50 obyvatelemi se toho moc nesemele, jen co je pravda:D
A taky je tu problém ten, že teenager v mém věku jsou tu jenom moji sourozenci, takže... propadák:)
Ale shrnuto... Vesnice i město.. každé má své kouzlo:)

8 El. El. | Web | 18. september 2013 at 19:14 | React

Bydlím na vesnici a fakt to není taková pohoda, každá vesnice není plná zvířata  kdyby byla představ si ten smrad. Dostat se někam zabere spoustu času, když chceš do obchodu je to problém, je otevřený jen do 5. a o víkendu ani nemluvím, dostat se někam o víkendu je marný, pokud natrefíš na blbí lidi ve vesnici, nic tím nevyřešíš, na jednu stranu jsem ráda za život na vesnici na druhou mě svazuje

9 Kath(Horalka) Kath(Horalka) | Email | Web | 18. september 2013 at 19:35 | React

Napsala jsi to hezky :) Taky jsem chtěla bydlet na vesnici. Ale teď nějak ne. Ne že bych chtěla bydlet ve velkém městě jako je třeba Praha, nebo tak, ale mě stačí malé město ve kterém bydlím. Je tu škola, pár malých krámků, a plno míst, kam se dá jít .)

10 Bee Shifer Bee Shifer | Web | 18. september 2013 at 21:30 | React

Já bydlím na vesnici. Je to opravdu malá vesnice, donedávna tu nebyl ani obchod. Štve mě, že to mám daleko do nejbližšího města, kam jezdím do školy a mám tam všechny kamarády. A taky nemáme úplně velký dům a zahradu. A kousek za domem máme kravín :D.
Ale mám to tu ráda, líbí se mi, jak se se všemi zdravím, když jdu na procházku se psem a taky je výhoda, že můžu mít hodně zvířat :)

11 Lau Lau | Web | 18. september 2013 at 21:38 | React

Je pekné, že sa nebojíš priznať si to- jednoducho že si na to zvyknutá, že nám tu netlačíš niečo do hlavy čo nie je pravda.. Vieš čo, ja neviem, mne je to všeko tak tri päť, nevadí mi bývať na dedine, ale nechcela by som tam byť. Dedina vôbec nevyzerá tak ako si predstavuješ, teda na Slovensku a v Čechách určite nie.. ale v takej dedinke, aká je na obrázku.. to by som si dala povedať :3 Podľa mňa to je nejaká nórska dedinka.. :)

12 K. K. | Web | 21. september 2013 at 12:55 | React

Na vesnici žiju a není to vůbec takové, jak si myslíš. Promiň, že ti vyvracím sen, dělám to nerada.
Vlastně popisuješ spíš samotu někde v horách. I když je pravda, že přestože jsou všude okolo lidi, vlastně nikdo tu nikde není. Všechno je odsud až dál.
Já bych si zase přála bydlet ve městě. Třeba i v Praze. Praha je krásná. A všude proudí lidé, které můžeš pozorovat. Ráda pozoruji lidi :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement