Zakázané ovoce

15. july 2013 at 16:13 | N. |  writing about anything
Opět článek na téma týdne. Tentokrát mě zaujalo mnohem víc, ale když jsem se snažila něco napsat, byly z toho jenom nesmyslné bláboly. Až článek Dawn mě přimněl k tomu, abych se to pokusila napsat trochu stručněji a hlavně smysluplněji. Aspoň mně se to tak zdá, doufám, že vám taky. :)


Jak možná víte, jsem vegetarián. Nejím maso. Připadá mi to odporné a je mi líto zvířat, která kvůli tomu padnou, ale o tom třeba někdy jindy. Přemýšlela jsem a zjistila, že maso je pro mě teď taky takové zakázané ovoce.

Všem přijde maso jako samozřejmost stravy. Něco, bez čeho se toho dne téměř neobejdou, co prostě patří na talíř, protože jenom brambory by tam vypadaly moc osaměle. Mně to přijde zase jako zbytečnost. Něco navíc, co mě ale někdy i láká, protože vím, že to nesmím. Ne, že bych to nesměla jako nesměla, ale prostě když už jsem si řekla, že maso jíst nebudu, nenechám se zviklat tím, že to kuřecí stehno fakt pěkně voní a ta strouhanka tak hezky křupe. Ne. Ale koho neláká zakázané ovoce?

Už proto, že je to zakázané, na to máte ještě větší chuť. Chcete to aspoň vyzkoušet, jenom ždibíček. Podám ti prs a ty mi ukousneš celou ruku. Ždibíček nestačí. Ochutnáte kousek zakázaného ovoce. Řeknete si, že když se vám nic nestalo po jednom kousku, když vás za to nikdo nespílal, nebude vadit, když si dáte další kousek. A další. Další. A pak zjistíte, že už to vlastně zakázané ovoce není. Že je to něco, čeho jste se dřív obávali, že je to něco nebezpečného, něco, co není samozřejmá věc, kterou potkáte na každém kroku. Stane se to běžnou denní záležitostí, teď už nemluvím jenom o mně a o mase, je to celkové. Přijde vám, jako byste tu věc dělali odjakživa a nemusíte se bát následků.

Ale najednou bum! a to, na co jste si zvykli, že je to slaďoučké ovoce, které ani nemusíte loupat, se stane zpátky zakázaným. A ještě zakázanějším, protože vám to něco udělalo. Nemuseli jste se bát následků, ale neopatrnost se nevyplatila. Z běžné záležitosti se stala vyjímečná, jestli vůbec to.

Abych se vrátila zpátky ke mně a k masu. Přes to, že to zakázané ovoce krásně voní a vypadá, když jsem si něco řekla, dokážu tomu odolat. Dokážu si prostě říct ne, tohle ovoce mě otráví, když si ukousnu, a nechám to být. Odolám, i přes to, že zakázané ovoce chutná nejlépe, i přes to, že mě to láká. Držím se, abych si dokázala, že takovou blbost, jako je tohle, přece jenom ještě zvládnu.

Frajeření s kouřením. Abych se přiznala, nesnáším všechny ty devítileté týpky, co kouří proto, aby dokázali, jak jsou dobří. Proto, že je to zakázaný, proto, že třináctiletý kluk za to, že kouřil ve škole, dostal důtku, proto kouří? Ano, jsou strašní rebelové. Já jsem proti nicm opravdu posera, protože tohle zakázané ovoce mě neláká. Ne tak proto, že bych to nechtěla vyzkoušet, že chci dodržet věkovou hranici, to ne. Proto, že se bojím, že začnu a nedokážu přestat. A myslím, že je lepší uvědomit si to na začátku, ne až opravdu nebudete moct přestat. Ano, proto, že to mají všichni zakázané, kouří už v deseti, jedenácti, a když jim je patnáct, jsou na tom už závislí. A až jim bude osmnáct, a budou si moct legálně kupovat cigarety? Kdo ví... (Tím samozřejmě nechci nikoho shazovat, je to prostě můj názor. Teď si připadám jako mamčina holka, ale zkuste si být na tom jinak, když do vás rodiče celých čtrnáct let valí, ať nekouříte, nepijete a neberete drogy.)

Všichni sáhnou radši po zakázaném ovoci než po tom, které zakázané není. "Hele, tohle je až od patnácti. Nám je ale třináct. No co, jdeme tam." Proč mít to, co je jednodušší, když to, co bude víc vzrušující, můžeme mít taky? Snažíme se být lepší a dokazovat si, že můžeme dělat věci, které jsou zakázané.

Zastávám názor, že je dobrý vyzkoušet i zakázané ovoce. Všechno, co je zakázené, mě víc nadchne. Ale myslím, že je lepší si to předem uvědomit, že je to zakázané a může z toho něco být, a až potom se do toho vrhnout. Protože ne všechno ovoce nám prospěje.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Licorne | la-vervain.blog.cz Licorne | la-vervain.blog.cz | Email | Web | 15. july 2013 at 17:00 | React

Mno už som si všimla, že mojú obľubenú N. prijali :) Som strašne rada aj za teba.
Ďakujem za pochvalu fotiek...mne sa práveže posledná páči najmenej, ale vdaka :) Si zlatá.
Ja neviem aký je to pocit byť vegetariánka. V tomto obdivujem týchto ľudí, že to zvládnu.
Ja musím jesť mäso jem ho vždy, ale zvyčajne len kuracie...najviac ryby :)
Rybacie mäso je vraj najzdravšie a mne chutí najviac. Som strašne pažravá a nedokázala by som si predstaviť byť vegetariánka alebo dokonca vegánka :D
Máš môj obdiv, že dokážeš povedať nie a ani "ždibeček" :D si nedáš...

Fajčenie ? nie dakujem hnus :)) Mám 14 rokov a môj spolužiak aj jeho kamaráti sa dali nedávno na fajčenie. Dokonca mi s tými cigaretami prišli raz aj na ranč. Sadla som na kone a začala ich naháňať aby zmizli :D Toto v 14 rokoch ? Fuj hnus, ničia si život, budú mať problémy, ich problém :) Ja si vážim svoje telo a toto by som v takom mladom veku nerobila.

Užasný a pravdivý článok ako vždy :)

2 Maruška Maruška | Web | 15. july 2013 at 20:19 | React

Já nechápu vegetariány. Promiň, nic osobnbího, ale je to tak. :) Prostě nepochopím, když někdo řekne, že tak nechce zabíjet zvířata. Ale to zvíře je už stejně mrtvé. Prostě s tím se nic nenadělá. Jasně, vím, že to zní trošku krutě, ale je to můj názor...
Jinak se nemusíš obávat. Není to nesmyslný článek o ničem. Zase moc hezky napsané.(y) Kouření je hnus. Sama jsem ho zkoušela asi tak ve třinácti, nojo, ale nechutnalo mi to, tak proč v tom pokračovat? Jednou jsem se zeptala kamarádky, jestli jí to chutná. Řekla, že ne, ale stejně kouří. Co to jako má být? O.o Nepochopím.

3 Claire Drayen. Claire Drayen. | Web | 15. july 2013 at 20:24 | React

Myslím, že jsi to vážně napsala skvěle stručně a přitom k tomu řekla vlastně všechno. Já řeba přesně patřím mezi ty, kteří si nedokážou představit, že by nejedli maso. Teda, já si to dokvedu představit, ale nedokázala bych to udělat, takže máš mimo jiné věci můj obdiv i za tohle, za tvou vytrvalost, že když si řekneš, že to nebudeš jíst, prostě si to nedáš. Mě přímo jídlo, které bych nemohla ochutnat tak příliš neláká, jak se říká, u mě to přísloví "zakázané ovoce chutná nejlépe" platí spíš když mi někdo zakáže něco dělat, něco říkat. Nemám ráda když mi někdo něco zakazuje, ledaže by to bylo pro mé vlastní dobro.
Druhý obrázek z Hvězdy nám nepřály :3 :D Moc se mi to líbí :D
Mě osobně kouření nikdy nelákalo, je mi odporné už to jenom cítit, automaticky odsuzuju lidi, kteří kouří. Jednou když jsem šla ze školy, mě dokonce zastavili malé děti, tipuju sedm let, romové abych to napsala slušně, prý jestli nemám cigarety. Přísáhám v tu chvíli bych jim nejradši řekla ať se sakra seberou, fakt to nesnáším.
Moc se mi líbí poslední věta, naprosto s ní souhlasím :)

Ach Nell, moc děkuju, vážně to pro mě moc znamená, když tohle píšeš, jsem za to nesmírně ráda :)) Ani nevím jak bych ti poděkovala tolik, že by se to vyrovnalo tomu cos napsala :)
Ten napínavý příběh zní dobře, kouknu do mozku jak se s tím hodlá vypořádat, určitě něco takového napíšu :) Moc díky za tip i za všechno ostatní :))

4 Caw Caw | Web | 15. july 2013 at 23:35 | React

Ke komentáři, co jsi psala ke mně: možná ten můj článek vyzněl,jako bych nikdy žádný předsudky neměla. jistě,že jo. ale čím jsem starší, tím víc si uvědomuju,že je to opravdu blbost.:)
A k tvýmu článku...a ty jsi jako maso vůbec nikdy ani neochutnala? jako nijak to neodsuzuju, já jím z masa jen kuřecí a ryby a to ne proto,že by mi nebylo líto těch zvířat(protože když to vidím na talíři, prostě to neberu jako zvíře,ale jako jídlo...možná to ted zní hnusně)) , ale proto,že jiný maso mi prostě nechutná. jinak se mnou a zakázaným ovocem je to dost bída. prostě asi dva roky zpátky jsem byla ve věku, kdy jsem prostě musela vyzkoušet všechno a to, co jsem neměla pro mě bylo stokrát lákavější. jsem ráda, že už je to jakž-takž za mnou (i když pravda,občas mám menší "úlet") a že to proběhlo celkem rychle a bez následků :D snad už se mě ta puberta z větší části pustila...

5 Claire Drayen. Claire Drayen. | Web | 16. july 2013 at 0:31 | React

Jo, obdiv za tu vytrvalost, za to, že odoláváš :D Souhlas, je to smutný...

Jak jsem přišla na tvé jméno? Normálně, znám ho, jen jsem tě ním příliš neoslovala, což nebylo úmyslné :D Jo, jestli chceš, už ti víckrát neřeknu jen N. :D :)
Už na to nějaký nápad mám, snad to bude podle tvých představ, doufám, že ano...

Ne ne, ze světa jen tak zmizet nehodlám, to se neboj :D Jen jsem se rozhodla teď přes prázdniny přidávat pouze každý třetí den (hrozně lenivím, já vím :D), TFIOS jsem měla přečtené za tři dny, to důvod mojí nepřítomnosti určitě není :D
Já to dokonce celé četla v domění, že nakonec zemře Hazel, fakt jsem si to myslela, i když to celé vypráví, možná jsem čekala že to skončí v půli věty jako Císařský neduh nebo nevím, ale ta jeho smrt mě fakt dostala.
Oh, tak to je mi líto, ale ty jsi za to nemohla.
Já jsem si toho všimla nejspíš právě proto, že si na těhle věcech docela zakládám a taky že kniha, kterou jsem četla před TFIOS byl Hostitel, což je úplný opak, tam je všechno dokonale popisované, takže ten rozdíl byl hodně vidět.
Já mám ráda jak které fantasy a sci-fi, ale jo, většinu mám ráda :D

6 Smajlík Smajlík | Web | 16. july 2013 at 9:27 | React

Úplne súhlasím. I keď musím priznať, už párkrát som zakázanému ovociu podľahla a to aj napriek tomu, že som si povedala "NIE!" a nerobím to preto, že mám 14 a chcem byť drsná. Robím to preto, lebo tak chcem nejako vzdorovať problémom u nás doma, zabaviť sa, mať na čo v starobe spomínať, ale hlavne! zabudnúť na všetky tie problémy, ktoré mi znovu naplnia hlavu, keď sa vrátim do reality.  Ale aj tu viem, že ani takto to nie je správne, že ani toto nie sú presvedčivé argumenty a že nech robím čo robím, vždy je to zakázané ovocie, ktoré ma raz potrestá.

7 Angela Angela | Web | 16. july 2013 at 9:39 | React

Vegetariány docela chápu, já sice jím maso, ale někdy s velkou obtíží... Je v tom prostě ten pocit, že si představíš ty zvířata, ztrácím tak chuť k jídlu. Když už jím maso, jedině kuřecí... Třeba z tlustého masa se mi dělá špatně, prostě fuj! Dalo by se o mě říct, že jsem napůl vegetarián :D, nemám potřebu maso jíst, ale když už "musím", tak to přežiju... :)
Na kouření mám podobný názor, nesnáším ty desetiletý děcka, který si o sobě myslej, kdoví jak jsou dospělý, díky tomu, že kouří. Oni snad ani nemůžou mít mozek... Je to strašný, když k tobě přijde nějakej malej harant a namachrovaně, jako dospělák ti nabíne cigaretu... Prostě hrůza! No nic, kam ten svět spěje...

8 Dawn. Dawn. | Web | 16. july 2013 at 10:04 | React

Moc děkuji za to, že jsi mě zmínila. To je tak krásný pocit. Vážně nevím co na to říct. :-)

Tak máme další věc společnou! Jsem taky vegetarián, přijde mi špatné jíst mrtvoly zvířat, které umřeli třeba jen kvůli jedné části jejich těla, aby se z ní mohl najíst jakýsi tlouštík v luxusní restauraci za 4 tisíce Kč. Navíc se mi zvedá žaludek při pomyšlení na maso.

Mohu ti s jistotou říct, že jsi to napsala krásně a přesně tak jak by to mělo být. Srozumitelně. Moc se mi líbí, jak jsi to přesunula na svoje vegetariánství, alespoň zase nejsem jediná kdo nejí maso. Konečně v něčem nejsem sama. No k článku. Nevím co popravdě napsat, protože můj názor na zakázané ovoce už máš u mě na blogu a tak nevím co bych ti ještě měla připsat. Možná jen to, že se vším souhlasím. Já se přiznám, že kouření jsem zkusila když mi bylo 15, jednou. Pak jsem zkusila vodní dýmku a je to lepší. A zdravější. Jestli se dá v kouření tedy mluvit o věcech 'zdravějších'. :-)

9 Licorne | la-vervain.blog.cz Licorne | la-vervain.blog.cz | Email | Web | 16. july 2013 at 11:11 | React

Ďakujem. Chcela som napísať o tebe, ale je ich strašne veľa a tak som ostatných len spomenula.
No som strašne rada, že su tu také skvelé osoby ako si ty :))

10 bludickka bludickka | Email | Web | 16. july 2013 at 12:57 | React

ja maso nejim a nedela mi to zadny problem,protoze mi nikdy nechutnalo.ale je fakt ze kolikrat voni pekne.

11 Hani | bevintage.blog.cz Hani | bevintage.blog.cz | Web | 16. july 2013 at 18:05 | React

Přesně - ten pocit, máš motivaci, běháš proto, že chceš, né proto, že ti to říká tělocvikářka. Teď zrovna mi to dává hriozně uspokojující pocit. Ale na jak dlouho?

Musím říct, že tenhle článek se ti prostě povedl.. že já nevím, jak vyjádřit jak moc se ti povedl.
Tohle téma je vážně zajímavé. Jako jedno z mála, poslední dobou témata stála za nic.
Abych se vyjádřila k cigateretám mezi zuby devítiletých týpku (ano, tohle téma je mé oblíbené a ráda o tom mluvím. :D) - tohle není o tom, že js posera, nebo že jsi slabá - ba naopak. Byla jsi natolik silná, aby jsi řekla ne. A víš co? Oni teď začnou, ale až jim bued okolo 30-ti budou nemocní, budou mít zkažené zuby a bůhví co všechno...
A maso? Mám ho ráda, řízky a tak, ale v polívkách a podobně ho řeba nemusím. Jak které a jak kdy. A v jakých věcech. :)

12 Jass Jass | Email | Web | 16. july 2013 at 20:10 | React

Obdivujem ťa, že dokážeš nejesť mäso, mám ho rada, je síce pravda, že sa bez neho dokážem zaobísť, ale niekedy mi chýba.
Moja vôla je dosť slabá, takže keď si zoberieš, že za zakázané ovocie považujem aj sladkosti, furt jem niečo zakázané. :D

AUGUSTUUUUUS. Fangirling. S tými cigaretami a so všetkým, súhlasím. Úplne súhasím. Mám kamarátku, ktorá fajčí od jedenástich, pije od dvanástich a podrezáva sa od trinástich. A jej mama to vie - okrem toho podrezávania. Kam táto mládež speje, že devätročné dievčatá dávajú na fb statusy o láske, ktorú ani nezažili, desaťročné dievčatá nie sú panny a jedenásťročné dievčatá fajčia?!
Som slušné dievča, nie mamina dcéra, len slušné dievča. Nikdy ma to nelákalo - ani fajčenie, ani pitie. Len mi chutí pivo. :D Palec hore, zaujímavý článok. :3 Bože Nell, ty mi budeš chýbať. :(

Ale ten blog som obnovila až na Valentýna minulý rok, v ôsmich som ho mala len pol roka. :D
MAX IRONS. LIAM. JOSH. LOGAN. JAMIE. Nie, nie. Žiadne falošné nádeje. :D Že bestsellery :DD
A okrem toho cez prázdniny je viac dobrých kníh. Ja ťa chápem, ja som seriál naposledy pozerala prvý týždeň prázdnin :3

13 TeSs / terky-life TeSs / terky-life | Web | 16. july 2013 at 20:46 | React

Vystihla jsi to úplně pefektně ;) Nevím co bych na to měla napsat a můj názor jsi již četla na blogu. Fakt jsi to skvěle sepsala, že už tě nikdo netrumfne to fakt ne ;)

14 Sonia Sonia | Email | Web | 16. july 2013 at 21:15 | React

Pěkně napsané:)

Já jsem zkoušela kouřit v deseti (?), protože můj brácha začal kouřit a já si říkala, proč to nezkusit popřípadě se udusit. Tak jsem to zkusila a skutečně jsem se málem udusila:DD Od té doby jsou pro mě cigarety a podobnej sajrajt odporný. Naštěstí toho bratr po pár dnech nechal. Když jsem byla malá táta kouřil. No už se z toho naštěstí dostal, pomocí Tik ťaků:D ještě teď máme doma tu haldu krabiček od nich:D

Správně, ty dnešní děti (i když i já jsem dítě:D), jenom kroutm hlavou. Moje kamarádka, která je trochu dál začala kouřit vodnici, přitom je stejně stará jako já. Na začátku mě to trápilo, protože to je moje kamarádka a prej vodnice ničí ty plíce víc jak cigarety, no nevim. Postupem času jsem to, ale přestala vnímat. Nevím jestli je to tím že jí už dlouhou dobu nevídám nebo že jsem se s tím smířila, ale už mě to tak netrápí.

Ty&Maso?:DD Obdivuju některé lidi (tudíž i tebe), jak se dokážou kontrolovat. Nevezmou si nebo (ať nejsme jen u vegetariánů) vydrží držet diety, přesně si kontrolovat ty bílkoviny, tuky a všechno co si kontrolují. Já bych se asi neudržela a porušila to, nevím já nějak se k tomu nemůžu dokopat.

15 Dee. Dee. | Web | 16. july 2013 at 21:31 | React

Já bych ty "velký borce", co v 10 začnou kouřit nejradši postřílela. Když už chci tu cigaetu ochutnat, počkám si až na to budu mít věk. Hlavně mě štve, jak si všichni myslí že jsou strašně cool, když si z pusy vyfukují kouř. Nejvtipnější na tom je, že většina z nich ani kouřit neumí. Mají ten styl -nafouknu, vyfouknu-. Je to akorát trapný -.-

16 Adiw Adiw | Web | 24. july 2013 at 12:29 | React

Napísala si to super. Ja teda mäso jem, ale máš môj obdiv, že dokážeš odolať. Je to naozaj pokušenie, pretože také pekne chrumkavé stehienko je paráda. Zakázané ovocie chutí najlepšie, to je pravda. Už len kvôli tej nálepke "zakázané" to ľudí láka. Pretože keď porušia akúsi normu, pravidlo, budú cool a svetoví. S fajčením to mám rovnako. Mňa rodičia tiež celý život vychovávaj proti a teraz, keď som staršia to tak jednoducho beriem, viem, že to je najväčšie svinstvo a naozaj po tom netúžim. Len dúfam, že aj ja budem taký dobrý rodič a dokážem svojim deťom vysvetliť, že toto je najhoršia vec, aby si vytvorili vlastný názor.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement