The Host

13. july 2013 at 7:36 | N. |  books


Ležela jsem v obýváku na gauči, ve tmě, a četla. Dočítala jsem posledních pár desítek stránek. Nevěřícně jsem se koukala na popis toho, jak se statečná duše chtěla obětovat pro dobro člověka. Nevěřila jsem svým očím, které byly po celou tu dobu plné slz. Knihu jsem dočetla, zaklapla a položila si ji na klín. Zůstala jsem sedět a koukat do prázdna. Nevěděla jsem, totálně, co si mám myslet. Skončilo to dobře nebo špatně? Komu jsem přála, aby vyvázl dobře, komu jsem přála, aby skončil? Ve všem jsme měla zmatek, a v tu chvíli to nebyl jenom příběh knížky, byl to i můj život, i já. Na malou chvíli jsem začala přemýšlet o tom, jestli nejsem duše. Jesli nejsem parazit na nějakém těle, které mi celkem vyhovuje, ale ten člověk by si třeba přál žít. Třeba by to stálo za to. Napadlo mě, že bych se třeba mohla vzdát, že bych mohla vypadnout a nechat toho člověka žít. Pak jsem si ale uvědomila, že takhle to opravdu nefunguje. Nebo ano? Neměla jsem čas o tom přemýšlet, a možná jsem i ráda. Když o knížce musím říct, jestli se mi líbila, jaký z ní mám dojem a podobné věci hned po tom, co jsem ji dočetla, nedokážu to. Nemám ještě všechno srovnané v hlavně a prostě to nejde. Lehla jsem si a usnula. Se slovy "ten nejdivnější" na rtech. Se štastným Jaredem a Melanií na víčkách. S Wandou, která vydržela a dosáhla toho, o čem si myslela, že to bude nejlepší.

Seděla jsem v borůvčí, ve sluchátkách Lanu a snažila se mezi zelenými listy hledat modré bobule. Ale to nebylo to jediné, čím jsem byla zaměstnaná. Konečně jsem měla chvilku času přemýšlet o tom, na co jsem včera neměla odvahu. Hostitel. Nikdy bych neřekla, že to a mě udělá takový dojem. Vím, všichni si to strašně chválili, ano, vždycky jsem věděla, že je to dobrá knížka, ale až tak moc? Jak píše Claire, Hostitel nás změnil. Nejsem tak dobrá, abych dokázala napsat, jak mě změnil. Ale s jistotou můžu říct, že to tak opravdu je.

Wanda. Nejstatečnější člověk, kterého znám. na jejím místě bych se rozhodně neobětovala kvůli Melanii. Neměla bych na to. A bylo mi jí strašně líto, když si lehla na to lehátko a chtěla se nechat operovat. Ale na druhou stranu ji strašně obdivuji, vážím si jí. Že i přesto, že mohla žít společně s Mel, všichni už ji přijali a mohla být už celkem v pohodě, vzdala se toho. Chtěla, aby byli šťastní ti druzí, na sobě samé jí až tak moc nezáleželo. Byla jsem úplně unesená tím, jak se postupně stávala človkem. Aspoň psychicky. Začala tak myslet, začala se tak i chovat. A Jamie. Tenhle kluk mi přirostl k srdci, nemůžu říct, že ne. Měl ji rád jako Mel, Poutnici, Wandu...zkrátka za každých okolností stál při ní. Kdyby někdo takový existoval...


Musím Hostitele zařadit mezi moje nejoblíbenější knížky. Ale kolik už jich tam vlastně je? Bude mít čestné místo na mé poličce a já si budu každý den připomínat, že tam je postava Wanda, která není sobec jako já. Budu si říkat, že se jí chci aspoň o kousek přiblížit a snažit se dělat něco dobrého i pro druhé, ne jenom pro sebe.

V knížce byly úžasné postavy. Melanie byla super, Jamie byl úžasný, Jared...u toho jsem to měla strašně neurčité. Jednou se choval hrozně, podruhé mile. Ale i přes to jsem ho měla ráda. I když asi...nebude patřit k těm "fictional characters", který miluju, totálně. Jako třeba Hurikán, Jace, Čtyřka...Ne, pro Jareda tam prostě jaksi místo není. A ani pro Iana. Sakra, proč vždycky nemám ráda toho, pro koho to dopadne dobře (jako třeba Peeta)? Od první chvíle mi připadal strašně vlezlý, prostě mi vadil, nechtěla jsem, aby byl s Wandou. Ale taky jsem vůbec nečekala, jak to všechno dopadne, takže nakonec už mi připadal celkem v pohodě, i když...Jareda jsem asi měla radši. Pak Jeb. Myslela jsem, že se z něj vyklube úplně něco jinýho. Měla jsem ho ráda. Kyle. Zajímavá postava. To je přesně ten typ, který je ze začátku zlý, ale na konci se polepší. Hledačka. Nesnášela jsem ji, ale pak mi jí bylo líto, to mě ovlivnila Wanda. No a samozřejmě ona. Psala jsem, že ji obdivuji za statečnost. Ne, ne jenom za statečnost, za všechno. Úplně za všechno. To, že zvládla Mel, že zvládla Jareda a Iana, a hlavně že zachránila Kylea, který ji chtěl zabít. Za to si jí ohromně vážím.

Tuhle knížku s neskutečným příběhem, úžasnými postavami a neuvěřitelnými scénami si určitě přečtěte. Nevím, jestli se mi ještě někdy něco bude líbit po tom, co jsem dočetla tohle. Nevím, jestli ještě někdy budu taková, jaká jsem byla dřív. Nevím, uvidíme.

Ano, tohle nebyla klasická recenze, jaký jsem až doteď dělala. Ale u téhle knížky to prostě nešlo. Potřebovala jsem vám dát najevo, jak jsem se cítila, když jsem to dočetla. Potřebovala jsem to prostě napsat takhle, a řekla bych, že je to i lepší. Co myslíte? Normální recenze už mi přijde moc nudná.

A zároveň se koukněte ještě na tento článek a napište mi tam pár knížek, který bych si mohla přečíst. :)
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Licorne | la-vervain.blog.cz Licorne | la-vervain.blog.cz | Email | Web | 13. july 2013 at 13:47 | React

Film milujem ! Knižku som ešte nečítala, ale určite v blízkej dobe to v pláne mám :)
Aj ked píšeš o knížke. Ja musím pochváliť v prvom rade film. Bol jedna z mála, ktorý ma dojal k slzám. Krásny herci, nápad a hlavne spracovanie :)
Určite si knihu prečítam. Vyzerá fajn. Podľa mňa aj bude lepšia, kedže kniha je zvyčajne lepšia ako film :)

2 Jass Jass | Email | Web | 13. july 2013 at 16:55 | React

Súhlasím, súhlasím, súhlasím. Napísala si to neuveriteľne, no ja by som to napísala tak isto (takže to budem musieť napísať inak aby to nevyzeralo že sa opičím :D). Myslím že Hostiteľ zmení kohokoľvek, kto ho prečíta.
Áno, JAMIE. Takého brata mať... <3 A Kyle... Neviem prečo, ale pripomínal mi Cata. :D Presne tak, aj ja mám pocit, že z tejto knižky si neodnesiem žiadny fictional crush, aj keď aj Ian aj Jared majú veľa do seba, ale Stephenie píše takým štýlom, že... Na každej jednej postave som našla veľa chýb, a to sa napríklad o Suzanne (špeciálne pri Peetovi) nedá povedať, jednoducho príde mi že Steph sa sústredila, aby mala nedokonalé postavy, a to je veľmi dobré.
Takže ešte raz, úžasná recenzia. :)

Ach, to je škoda, ja som vás už shippovala. :D
Jáá som to vedela, mám na to talent.
Tak to mi je cťou :D Ale sprav ju fest dlhú. Nemusí ale zase byť taká dlhá ako TCO, to má väčšinou cez 1300 slov jedna kapitola. :D
U mňa to nie je teraz častejšie, lebo mám ešte Krídla, ale nejako sa mi do toho nechce.. o.O
No hovorím, sociálne si žila. :D Väčšinou hej, väčšinou som čítala - ak ma otec násilím nevyhnal zo stanu. :D
No práve neviem či z toho mám lepší pocit, predsa len, je to divné mať macochu. Také akoby som sa dostala do jedného zo svojich príbehov. :D
Nebol, ale je ti odpustené, to ten fandom life sa na tebe podpísal. Napríklad ja som mala dnes drink, a sa pýtam že ako sa volá, a mama že Hugo. Hneď som si spomenula samozrejme na Hodgeovho Huga a už som na ten koláč nemala bohvieakú chuť. :D
Ňo dobre, idem ho teda teraz pridať, špeciálne pre teba. :3

3 Adelaine Adelaine | Web | 13. july 2013 at 18:33 | React

Já si Hostitele nějak neplánuju číst, ale překvapilo mě, jak to na tebe zapůsobilo. Když na někoho zapůsobí takhle kniha, musí asi stát za to - ačkoliv jsou i hloupé knihy, kteří lidé milují, jako třeba Stmívání, že - a možná, že si ji jednou přečtu. I když momentálně si chci víc přečíst úplně jiné knihy. Ale jak jsi to popsala - mimochodem vážně hezky, tak procítěně a prostě skvěle - tak mě to zaujala. Mám k tomu averzi, jak je to teď moderní, film a všechno, vždycky tyhle věci nemá ráda, takže možná za rok nebo dva, až to pomine! :]

4 Jass Jass | Email | Web | 13. july 2013 at 19:09 | React

Ja sa neteším, poznáš to, keď sa bojíš, či to vyjadríš dostatočne. :)
Nemáš začo :)
Herec čo hrá Kylea sa podobá na Cata? o.O Cato je sexooooš. :D
Jojojo :D Som zvedavá či to bude scifi :3
Aspoň máš rodičov spolu... :/
Ona má rada Twilight? :o
Áno, špeciálne pre teba, all inclusive ;)

5 Jass Jass | Email | Web | 13. july 2013 at 20:05 | React

Lebo sme prepojené, ten jeho čip. ;) Ďakujéém. :)
Cato hej, Alexander nie!
Hádajú sa, ale vždy sa uzmieria... Moji sa nikdy neuzmierili a stále sa hádajú. -.-
Tá Simona... keď si sa jej pýtala, či je upírka.. :)
Bude to že: čo? oni nemali čipy? mali princezné? a prečo to je čiernobiele? :DD
Ja viem, aj ja ich milujem. :3
No predsa ich špeciálne "navždy." ;) nechcela som, aby sa mu prirýchlo hodila do náručia, you see.
keď som to písala, som tuším ešte Divergenciu nečítala. o.O
ďakujem, ďakujem, ďakujem. :3 Milujééém ťa.
ďalšia kapitola bude predovšetkým hlavne o romantike, takže sa vyžijem. :D
ešte raz ďakujem. <3

6 Ell. :3 Ell. :3 | Web | 13. july 2013 at 20:05 | React

Neviděla jsem sice ani film, ani jsem nečetla knížku, ale obojí mají skvělé recenze, takže bych to měla zkusit.
Skvělý blog :)

7 Elizabett Elizabett | Web | 13. july 2013 at 21:20 | React

já sem tohle viděla jako film. na knížky moc nejsem, ani sem teda nevěděla že je tohle i jakože kniha. určitě je to úžasnej film, knížku si možná přečtu taky..

8 Dawn. Dawn. | Web | 14. july 2013 at 10:32 | React

Viděla jsem to pouze jako film, ale taktéž to na mě udělalo úžasný dojem. Hostitel patří k těm mým nejoblíbenějším filmům jako jsou Hunger Games, The Perks of Beeing a Wallflower a Now Is Good ( ten je nejlepší! ). Hrozně se mi líbily ty scény, přesně ty které jsi popsala.

Určitě se porozhlídnu i po knížce, protože film bývá většinou trošku zkreslený :-)

9 Liven Liven | 14. july 2013 at 11:16 | React

Viděla jsem film a je úžasný, tak snad si přečtu i knížku  :)

10 Ali Ali | Web | 14. july 2013 at 12:49 | React

Nenávidím knihy, které mají na mě podobný vliv. Vždy je předýchávám strašně dlouho a mám z nich jen zbytečné 'depky'. :D

11 Claire Drayen. Claire Drayen. | Web | 15. july 2013 at 20:57 | React

Po dočtení jsem měla podobné pocity. Měla jsem v hlavě prázdno, nedokázala jsem nic dělat. I mě napadlo, jestli nejsem parazit v něčím hostitelském těle, tahle kniha na mě měla opravdu velký vliv, nedokázala jsem na to zapomenout. Mám tyhle knihy ráda, ty které mě nenechají spát. Je pak vidět, že je to vážně naprosto skvělé přeúžasné dílo.
Ano, o Wandě (já jí raději nazývám Poutnice, líbí se mi to víc :D) jsi to napsala úplně přesně. Já bych to taky nedokázala, příšerně bych se bála, ale zase na druhou stranu, několik stránek před tímhle jak tam bylo, že na téhle planetě konečně našla život, lidi, které opravdu miluje a paradoxně právě na téhle planetě nedokončí život a zemře. U toho jsem brečela jak děcko, nedokázala jsem se hnout, jen číst dál a dál. Bylo mi jí tolik líto, chápala jsem, proč to dělá, cítila to jako povinnost za to, že řekla, jak Duše porazit, ale přesto... Dokonce to na mě mělo větší vliv než když v HG zemřela Routa. To jak to bylo celé opisované... Bože, nemůžu se dočkat až si to přečtu znovu :D
U Melanie je mi jen líto, že tam neměla větší roli, že není brána jako hlavní postava. Podle mě by si to zasloužila stejně tak jako Poutnice, přece se raději zabila, aby odlákala pozornost Hledačů, pak byla natolik silná, že vzdorovala a dokázala se dostat až ke svým milovaným. I ona si toho mnoho prožila.
Já mám Jareda ráda, radši než Iana. Je fakt, že se chvílemi choval hnusně, ovšem já to tak nějak chápu.
Moc dobře, jak jsi to dala najevo, že to nebyla klasická recenze. Jak píšeš, u téhle knihy to nijak jinak nejde. Po tomhle tvém článku už se mi ani nechce psát vlastní recenze :D Ale udělám to, teda, pokusím se :D

12 ang ang | Web | 10. august 2013 at 20:06 | React

aaaa. Uplně krásně napsané! Hostitele jsem přečetla před pár dny na dovolené a byla jsem z něho naprosto unešená. Taky jsem nedokázala pochopit, že když byl soud o tom, jestli s nimi má Kyle dál žít, Wanda ani nevypovídala proti němu. Je naprosto neskutečná. Stephenie Meyerová je taky naprosto neskutečná. Ta knížka ve mě zanechala takový hluboký pocit, který ani nedokážu slovy popsat. Brečela jsem u ní, a když jsem jí dočítala, smutně jsem si říkala "a co budu dělat pak?". Nedokázala jsem pochopit, že ji budu mít přečtenou a nechtěla jsem si připustit, že doopravdy byla tak skvělá jak ji chválí všichni ostatní. Když jsem si ji koupila, myslela jsem si, že mě zase tak moc brát nebude, že ji přečtu spíš proto, že na pláži se budu nudit. Ale od té knížky jsem se prostě nedokázala odtrhnout, nešlo to. A film je oproti knížce slabota. To je ale podle mě skoro u všeho. Tuhle knížku jsem si také zařadila do mých nejoblíbenějších - sice jen v duchu, ale pamatovat si to budu - a myslím, že budu muset zase dlouho pátrat než narazím na nějakou podobně skvělou.

13 Little Anne Little Anne | Web | 8. october 2013 at 0:08 | React

Tenhle clanek je asi nejkrasnejsi, co jsem kdy cetla. Hostitele jsem cetla v zime a jako bych si to zive vybavovala, doslova jsem tou knihou zila. Vsechno se tocilo kolem ni, cetla jsem kde jsem mohla, porad jsem na to myslela a jak rikas, zemnilo me to. Napadlo me takovych myslenek! U Iana me dost zaujal jeho vztah k Wande, dokazes si prdstavit, ze milujes nekoho, kdo je uvnitr ciziho tela? Odmyslet si vsechny ty fyzicke vlastnosti? Maji na nas vliv nebo ne? A jak by asi vypadalo moje telo kdyby ho ostatni vybirali podle me duse? Jsou lidi opravdu tak nasilni? A jak pises ty, byla bych ja take tak odvazna? Silna kniha, opravdu silna.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement