Téma týdne: Důchodci

14. july 2013 at 15:55 | N. |  writing about anything


Všimli jste si někdy toho, že důchodci už jsou na tom ve společnosti podobně jako Romové nebo postižení lidé? Někdy před půl rokem jsme se ve škole bavili o diskriminaci. Všihni navrhvali diskriminaci kvůli pohlaví, barvě pleti, rase, tělesnému postižení, ale nikoho nenapadl věk. Nikoho nenapadlo, že důchoci mohou být taky diskriminovaní.

Vidím to všude kolem sebe: přijeli jsme před narvaný Kaufland a snažili se zparkovat. Nebylo místo. Proč? Všichni důchodci z města vyrazili nakupovat. Můj táta začal hned mít kecy, že kvůli nim nebudeme mít co k večeři, že oni se tam nahrnou a ostatní lidi nemají šanci. Ano, je pravda, že se tam opravdu hrnuli, ale copak si nesmí nakoupit? Vykročil mezi ně s posláním, že si taky vezme jeden vozík a že se protlačí dovnitř. Pozorovala jsem ho z auta a nedá se říct, že by se choval nějak ohleduplně. Protože přece jenom, když vidím, že pro stejný vozík jde nějaký stařík, co se sotva drží na nohou, prostě mu ten nejbližší vozík nechám a vezmu si jiný. A jak se tam takhle tlačil, pomyslela jsem si, že dělá úplně to stejné, co na nich kritizoval. Bezohledně se hrne za jídlem.

Ve škole máme místo normálního zvonění (crrr) hraní hudby. Známých melodií, třeba od Beatles, z různých fimů nebo skladby od Beethovena či Mozarta. Jednou nám hráli dechovku. Ano všichni jsme se zhrozili, protože uznejme, že je to fakt šílený, když vám dechovkou skončí vyučování. Moje kamarádka se zvedla ze židle, začala se točit a poskakovat. "Připadám si jak důchodci, někde na vesnici tam, s tím rozhlasem, co hraje dechovky." řvala na celou třídu a všichni - téměř všichni se tomu začali strašně řehtat. Ne, nepřišlo mi to vtipné. Když jsem o prázdninách u mých prarodičů, kteří jsou mimochodem taky už důchodci, občas tady v místním rozhlase dechovky hrají. Ještě nikoho jsem neviděla, že by na to začal tancovat, spíš se běží schovat domů. Na druhou stranu, když hrajou v rádiu nějakou jeho oblíbenou písničku, můj dědeček začne tancovat. Někdy i babička. Když jsem byla malá, tančívala jsem s nimi, no teď už teda ne. Vždycky mi dědeček říkal, že až umře, vzpomenu si, jak jsme spolu tancovali. Vždycky mi to přišlo strašně smutné a já jsem tancovat přestala.
Ale mně nepřipadá vtipné, že tancuje, když hrají jeho oblíbenou písničku. Uznejte - když v rádiu hrají třeba...Ellie Goulding, taky se začnete trochu pohupovat, ne? A nikdo se vám nesměje. Pro ně je to prostě jejich hudba a já když je vidím, že tancují, vůbec mi nepřipadají trapní. Připadají mi šťastní a mám z toho radost.

Že jsou důchodci zaostalí? Spousta jich má přece počítač, a vlastně všichni mobil. Dokážou s tím pracovat, jenom ne tak rychle, obratně a hlavně tak často, jako skoro všichni ostatní. Znám spoustu důchodců, kteří mají email, například moje babička. Ano, občas mě to štve, když mně posílá nějaké blbosti, ale musí se uznat, že není zaostalá. Že umí pracovat s počítačem.

I když se snažím dívat se na důchodce jako na ostatní, jako na lidi v mém věku, na lidi ve věku mých rodičů,..., stejně tady pořád budou nějaké předsudky. Například to, že všechno kritizují. Nebo aspoň většinu. Jela jsem ze školy a se mnou jelo strašně moc mladých lidí. Dospělých mladých lidí. A kousek ode mě seděli na sedadle dva staří pánové, kteří se strašně divili, jako je možné, že ve tři hodiny jedou lidi z práce. Že oni vždycky museli makat do sedmi, ale dnes všichni končí brzo. Naštvalo mě, že tohle říkali. Neměli ponětí, že ti lidi jdou ze školy, že to není zas tak brzo. Ale já se na ně taky dívám tak a tak aniž bych věděla, co jsou zač, čím prošli a co si myslí.

Mrzí mě, že spousta lidí má vůči důchodcům postoj, že jsou lepší než oni. Že jsou staří neznamená, že jsou horší. Strašně mě to štve, když tohle někdo řekne, nebo aspoň naznačí. Kdykoliv by se to mohlo převrátit a ti nechtění bychom byli my, teenageři, zatímco důchodci by vládli světu. Líbilo by se nám, kdyby se k nám všichni chovali tak, jak ny se chováme k nim?

Chtěla bych se k důchodcům chovat slušně, protože tím si aspoň nalhávm, že se ke mně, až budu v tom věku, budou mladí lidé chovat taky tak. Důchodci jsou totiž jenom jiná věková kategorie, která má jié priority, zájmy a možná trochu jinak myslí, ale jinak jsou to úplně stejní lidé, kterými jednou budeme taky.

Tohle je pouze můj názor, možná ani ne celý. Samozřejmě se na to můžete dívat jinak, pokud ano, váš názor mě zajímá, nebojte se a vyjadřete ho v komentáři. :)
 

2 people judged this article.

Comments

1 Maruška Maruška | Web | 14. july 2013 at 16:32 | React

Moc, moc, moc a ještě jednou moc hezky napsané. Už dlouho jsem nečetla článek k tématu týdne, který by se mi takhle moc líbil! (y) palec nahoru holka. Tento názor ve společnosti moc mladých nemá. Většinou jsou to jen urážky a výsměch, jak jsi v článku napsala. Hele, docela si mě i přinutila přemýšlet, abych řekla pravdu! :D
Zkráceně: Hodně povedené. ;)

2 Sonia Sonia | Email | Web | 14. july 2013 at 21:18 | React

Opravdu pěkně napsané.

Mé babičce je 84 a je strašně čilá. V důchoďáku se jí nelíbí, proto jde k mojí tetě, kterou má blízko a okopává jim tam zahradu. Když jedeme na chatu tak se jí zeptáme jestli nechce jet s námi a pokud se jí to hodí tak hnedka přikývne. Na chatě dělávšdchno jako by bylo mladice:D:)

Máš pravdu že staří lidé jsou také diskriminováni. Nechápu jak někdo se k nim může chovat neuctivě. Ano, jsou mrzutí a všechno, ale oni si už také něco zažili a chtějí prostě zbytek života být v klidu. No co pak to jde, když se k nim už jenom malá část obyvatelstva chová s úctou nebo slušně?Ne, jako by bylo normální přepadávat staré babičky. Teď jsem koukala v televizi, což je taky strašné, že nějakej zloděj na ulici nehorázně okradl slepou důchodkyni. Pan bože, kam to jen spějeme? Až budu stará tak se odstěhuju někam do nerušené přírody a všechno si budu nechat přivážet, budu se procházet přírodou a starat se o zahrádku.

3 TeSs / terky-life TeSs / terky-life | Web | 14. july 2013 at 22:00 | React

Souhlasím s tebou a krásně jsi to napsala. Díky tvému článku jsem nad tím popřemýšlela a to co jsem vymyslela ty jsi v článku napsala :))

4 Infinity Infinity | Web | 14. july 2013 at 22:27 | React

Nádherně napsaný článek. :-)

Naprosto se vším s tebou souhlasím. Nelíbí se mi přístup ostatních k důchodcům, nepřijde mi to fér, jak se k nim chovají.
Zajímalo by mě, jak by reagovali teenageři, kdyby se k nim takhle někdo choval, kdyby s nimi někdo takhle jednal.
Asi by se jim to moc nelíbilo.
Chtělo by to víc úcty a tu k nim má opravdu málokdo, bohužel. :(

5 Smajlík Smajlík | Web | 15. july 2013 at 9:17 | React

Súhlasím s tebou. Ide vlastne o to, že my mladí, si neuvedomujeme, že raz takýto budeme aj my. A koľkí z nás si spomenú na to, ako sa vysmievali starým ľuďom len za to, že sú starí? Koľkí z nás si potom uvedomia, že spravili chybu a že sa takto chovať nemali. Je to tak vždy. "Nikto nerob to, čo nechceš aby robili tebe." ako hovorí jedno príslovie. Či je slovenské, to už neviem.
Ale súhlasím s tvojim názorom. A s tým frflaním. Ono to už je tak, že ľudia v takom veku vidia všetko čierno. Ako moja babka. Stále len rozpráva o tom, že keď zomrie tak to, keď zomrie tak hento a strašne mi to lezie na nervy.
Ale tak sú to proste starí ľudia. Aneb dôchodcovia.
Ja si ich vážim, pretože si uvedomujem, že žili v horšej dobe ako my, mladší a obdivujem ich za to, čo si prežili. Prežiť vojnu a iné udalosti histórie, je niečo, čo je hodné úcty, obdivu a neviem čoho všetkého. A myslím, že dôchodcovia si úctu zaslúžia.

6 Smajlík Smajlík | Web | 15. july 2013 at 9:18 | React

*Nikdy nerob, to... (áno, mám tendenciu opravovať po sebe chyby, nech ich spravím kdekoľvek (A))

7 Smajlík Smajlík | Web | 15. july 2013 at 9:42 | React

Vôbec mi nevadí, že som to čítala naopak. Podstatné je, že som to nezačala čítať od poslednej časti.
Skutočne ma prekvapí? No super. To aby som rýchlo dočítala Brisingr a potom si z netu stiahla Inheritance.
Zaujímavé na tom všetkom je, že ľudia, s ktorými som sa o Odkaze bavila, mali väčšinou podobné názory: veľa opisov, miestami zbytočnosti, občas nudné. Áno, občas síce mám pocit, že niektoré pasáže sú zbytočné, ale v ktorej knihe sa nenájdu zbytočné pasáže? A žiadna kniha nemôže byť dokonalá rovnako, ako ani ľudia nie.

8 Infinity Infinity | Web | 15. july 2013 at 11:50 | React

S radostí ti oznamuji, že ses dostala do Blogové elity, kam ses přihlašovala. :) Jen ještě potřebuju, abys mi odpověděla na mé otázky, které ti sem napíšu a odpovědi mi prosím napiš sem : http://moje-iluze.blog.cz/1307/spolecny-projekt-se-sydney-blogova-elita#komentare

1.) Jak dlouho už se věnuješ blogování?
2.) Co pro tebe tvůj blog znamená?
3.) Čemu se nejvíc věnuješ ve svém volném čase?
4.) Kdo je pro tebe v životě největší inspirací?
5.) Jakou školu studuješ? Baví tě? :)

9 Smajlík Smajlík | Web | 15. july 2013 at 14:05 | React

Mne sa náhodou vidí, keď sú tam tie časti o ostatných. Je to tým také zaujímavejšie a chvíľu si môžem oddýchnuť od Eragona a tak. Mne sa to náhodou páči. Je to tak lepšie, zaujímavejšie :)

10 Licorne | la-vervain.blog.cz Licorne | la-vervain.blog.cz | Email | Web | 15. july 2013 at 14:08 | React

Podľa mňa si to napísala krásne ! :) Musím uznať, že máš pravdu v každom slove.
Dnes už nechová úctu ku starším nikto.
Všetci si len robia srandu. Sama som už zažila takú príhodu, kedy išla partia chlapcov na mol ožratí a starenke vytrhli palicu z ruky a hodili na zem. Ona sa nemohla zohnúť.
Musela som jej pomôcť. No hnus, ten dnešný svet.

11 Dee. Dee. | Web | 15. july 2013 at 14:08 | React

Já už jsem se k tomu vyjadřovala na blogu u jedné slečny. Důchodce mám ráda, ale pouze tu skupinu, co jsou milí a smířili se s tím, že už je jiná doba, než ve které žili oni. Můj děda i babička mají počítač, jak s ním zacházejí dost čučím. Opravdu to s počítačem umí.
Ale pak jsou tu ti druzí, co jsou zahořklí, pořád si stěžují, že za jejich doby nemohli být na rodiče takhle drzí, že museli daleko víc pracovat a nemohli furt sedět doma u počítačů. Jsou naštvaní, že už jím správně neslouží kyčle a že mají umělé zuby a pořád si jen stěžují. To je zase moje druhá babička.. Přijedeme na návštěvu a nic jiného od ní neslyšíme, než jen jaké jsou teď poplatky u doktorů a kolik ji stál ten nový zub.

Ale jinak s tebou rozhodně souhlasím, měli bysme se k důchodcům chovat lépe, protože si prožili těžké časy, ve kterých by naše, podle nich skažená generace, nezvládli normálně žít. Takže k ním chovám i nějakou úctu :)

12 adele adele | Email | Web | 15. july 2013 at 15:35 | React

Ach :) Klaniam sa pred tebou a tvojim neskutočným talentom. Krásne napísané a v človeku čo porebudí také pocity a prinúti ho k zlepšeniu sa. Absolútne vo všetkom máš pravdu. Som zvedavá či si tá odporná mládež (vrátane mňa) spomenie na to čo robila týmto ľudom (fajn, na dôchodcov naozaj nie som zlá, ale som odporná mládež :D). Bohužiaľ potom bude už príliš neskoro ľutovať svoje činy.

Držím ti palce nech sa do tých Benátok dostaneš ;) Je to tam vážne krásne aj keď je škoda že za "prechádzku" na gondole sa platia nehorázne sumy a je to ako u nás MHD. Tie gondoly už nemajú taký svoj nádych romantiky.

13 Caw Caw | Web | 15. july 2013 at 15:39 | React

Je moc pěkný, jak se na to díváš, škoda, že to tak neberou všichni. Nechci si nad hlavu kreslit svatozář, neříkám, že jsem se někdy nezasmála nějakýmu tomu vtípku o důchodcích, ale určitě nejsem taková, že bych je brala jako něco mín než jsme my. pravda, někteří jsou protivní a znechucení životem, ale to přece nemusí být hned jen proto,že jsou staří. a i kdyby, můžou k tomu mít pádný důvody - zdraví,úmrtí manžela/manželky, to, že na ně jejich rodina kašle...kdo by pak nebyl protivnej? když se podívám na sebe jak jsem někdy otravná kvůli blbostem tak je chápu. a to,že se cpou do obchodu , kde jsou slevy? no a co? tak se na to prostě podíváme s klidem a zajdeme třeba  jinam, máme přece ještě mladý nohy :)

14 Cathy Cathy | Web | 15. july 2013 at 15:49 | React

Dobře jsi to napsala . Já si myslím , že ke starým lidem by jsme měli chovat větší respekt . Zažili toho mnohem víc než my .

Občas jsou protivní , ale protivní jsou i mladí lidé .

15 Áďa Z. Áďa Z. | 16. july 2013 at 11:01 | React

Souhlasím s tebou :) Krásně napsané..nevím co ktomu říct...:) opravdu :) Jen je škoda,že to tak neberou všichni :/ jako ty...

16 Adiw Adiw | Web | 23. july 2013 at 23:59 | React

Naprosto s tebou súhlasím. Seniori sú ľudia ako my, iba s odstupom času. Chcem vidieť našu generáciu o niekoľko rokov, ako sa ku nám budú mladí správať, ale najmä ako sa budem správať my. Budeme naháňať jedlo a zľavy, budeme mať problémy so zdravím, pri pohľade na mladú generáciu budeme zhrozenejší ako dnešní seniori a budeme sa tešiť z každej sekundy života, hoci to môže byť trápne.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama